Niebo w listopadzie 2022: Zaćmienie Księżyca, Leonidy i koniunkcje

Listopad to ostatni w pełni jesienny miesiąc w roku. To także pora, w której pogoda rządzi się własnymi prawami, powodując utrudniania w obserwacjach astronomicznych. Mimo to, warto próbować sił w dostrzeżeniu kilku zjawisk, które odbędą się w najbliższych miesiącach.

Zaćmienie Księżyca jest bardzo widowiskowym zjawiskiem. Kolejne nastąpi już niebawem...
Zaćmienie Księżyca jest bardzo widowiskowym zjawiskiem. Kolejne nastąpi już niebawem...123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Choć listopad nie sprzyja dobremu samopoczuciu, zdaje się być ponury i mało interesujący, są ludzie którzy czerpią radość z jego obecności. Wielu z nich to miłośnicy astronomii, którzy mają świadomość długich nocy, którym towarzyszy powrót nieba zimowego. Oznacza to między innymi wcześniejsze wschody konstelacji Oriona wraz z wieloma interesującymi obiektami, które go tworzą.

Orion jest kopalnią mgławic, począwszy od najjaśniejszej Wielkiej Mgławicy Oriona, przez Mgławicę Płomień, Koński Łeb, a zakończywszy na okolicznej głowie wiedźmy, czy nawet Pętli Barnarda. Nowy miesiąc oznacza także nowe zjawiska astronomiczne, a wśród nich również nie zabraknie niespodzianek.

Koniunkcja Jowisza i Księżyca

Już 4 listopada około 17:00 nad wschodnim horyzontem pojawi się duet tworzony przez Księżyc i Jowisza. W miarę upływu czasu, obiekty te będą się do siebie zbliżały, by około 1:00 dnia 5 listopada znaleźć się najbliżej siebie. W tym przypadku obserwacje można prowadzić za pomocą gołego oka, ale użycie teleskopu lub lornetki powinno pozwolić zaobserwować księżyce Jowisza oraz nierówności wzdłuż terminatora na powierzchni naturalnego satelity Ziemi.

Całkowite zaćmienie Księżyca

Kolejnym ważnym wydarzeniem astronomicznym w listopadzie okaże się całkowite zaćmienie Księżyca, które niestety w Polsce będzie niewidoczne. Jego przebieg prześledzą mieszkańcy części Ameryki Północnej oraz Południowej, niemal całej Azji, Australii. Widowisko rozpocznie się 8 listopada około 9:02 czasu polskiego, a zakończy się tuż przed godziną 15:00. W tym czasie zaćmienie powinno być transmitowane w internecie, więc warto odnotować tę datę w kalendarzu i próbować sił w pośrednich obserwacjach.

Koniunkcja Marsa i Księżyca

W dalszej kolejności odbędzie się kolejna koniunkcja. Tym razem z naturalnym satelitą Ziemi spotka się Mars. Widowisko powinno być widoczne 11 listopada po godzinie 18:00. Mars jest bez problemu widoczny gołym okiem, jednak lornetka lub teleskop pozwolą zaobserwować więcej szczegółów na Księżycu.

Maksimum aktywności Leonidów

Jesienią coraz odważniej wyłania się konstelacja Lwa. Już 17 listopada na jej obszarze znajdzie się Księżyc, co zbiegnie się z maksimum aktywności roju Leonidów. Konstelacja Lwa będzie stanowiła radiant tego roju, który w przeszłości niejednokrotnie nas zaskakiwał. Kometą odpowiedzialną za jego obecność jest 55P/Tempel-Tuttle, a liczba zjawisk widocznych w ciągu godziny może być zmienna.

Zaćmienie Słońca. Fascynujący spektakl przyrody NIR KAFRI / AFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas