Niezwykły rozbłysk meteoru nad Turcją. Noc stała się dniem

2 września około godziny 20.10 czasu lokalnego mieszkańcy części Turcji mogli podziwiać spektakularny zielony rozbłysk na niebie, po locie spadającego meteoru. Na wielu filmach widać jak nocne niebo rozjaśniło potężne światło jak w wyobrażeniach apokalipsy.

Zielony rozbłysk pędzącego meteoru rozświetlił niebo nad Turcją
Zielony rozbłysk pędzącego meteoru rozświetlił niebo nad Turcją@PxPx2025Twitter
Zielony rozbłysk pędzącego meteoru rozświetlił niebo nad Turcją@PxPx2025Twitter

Potężny rozbłysk meteoru nad Turcją

Jak donosi BBC, spadający meteor zobaczyli mieszkańcy miasta Erzurum i prowincji Gümüşhane we wschodniej Turcji. Na pierwszych nagraniach z kamer monitoringu można zobaczyć obiekt, który po wejściu w atmosferę zaczął się rozpadać. Nagle następuje potężny rozbłysk.

Nie trzeba było długo czekać, aż tureccy internauci sami zaczęli udostępniać nagrania spadającego meteoru. Widać na nich jak potężny był rozbłysk spadającego meteoru, który na chwilę dosłownie zmienił noc w dzień.

Rozbłysk meteoru zmienił noc w dzień

Według niepotwierdzonych informacji kawałki rozpadającego się meteoru zostały rozrzucone po innych wschodnich prowincjach Turcji. Ponoć część z nich spadła nawet nad terytorium północnej Syrii.

Tak spektakularne meteory mają w astronomii upowszechnione nazwy bolid i kula ognista. Określa się nimi jaśniejszej niż standardowe meteory, które wchodzą w naszą atmosferę z prędkością kilkudziesięciu tysięcy kilometrów na godzinę. Często używane są jako synonimy, jednak w przypadku bolidu występuje także widoczna eksplozja meteoru podczas lotu w atmosferze, tak jak przy meteorze nad Turcją.

Dlaczego meteor nad Turcją dał zielony rozbłysk?

Zielony kolor wiąże się ze skoncentrowaniem dużej zawartości metali, zwłaszcza niklu. Gdy meteor wejdzie w atmosferę, jego cząsteczki się rozpadają, a wytwarzana przez lot temperatura i energia rozjaśniają gazy powstałe wokół obiektu. Spalanie cząsteczek w meteorze z dużą zawartością niklu i magnezu prowadzi najczęściej właśnie do powstania zielonej poświaty i rozbłysku.

Jak częste są "zielone meteory"?

Bolidy czy kule ogniste z zieloną poświatą zawsze przyciągają uwagę. Nie ma co się dziwić, że często doniesienia o nich są bardzo medialne. Niespełna tydzień temu wielu mieszkańców stanu Kolorado w USA mogło podziwiać bolid, który rozświetlił nocne niebo na zielono. Miesiąc temu taki widok spotkał także mieszkańców Luizjany.

Takie widoki występują także w Polsce. Chociażby wieczorem 31 października 2015 roku w wielu miejscach w Polsce można było obserwować bolid, który rozjaśnił ciemne niebo. Monitorowaniem takich zjawisk zajmuje się w naszym kraju Polska Sieć Bolidowa.

Szkoccy hodowcy owiec sięgają po nowego ochroniarzaAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas