Po raz pierwszy na Ziemię dotarł sygnał z głębokiego kosmosu. Zawierał nagranie

Amerykańska agencja kosmiczna ogłosiła udany eksperyment komunikacji laserowej. Sonda misji Psyche przesłała na Ziemię wideo z odległości 31 milionów kilometrów. W krótkim wideo wystąpił rudy kot imieniem Taters. To pierwszy raz, kiedy NASA udało się przesłać strumieniowo wideo za pomocą lasera z głębokiego kosmosu.

Członkowie zespołu DSOC reagują na pierwszy streaming wideo w wysokiej rozdzielczości
Członkowie zespołu DSOC reagują na pierwszy streaming wideo w wysokiej rozdzielczościNASA/JPL-Caltechdomena publiczna

Udany eksperyment NASA

NASA pochwaliła się kolejnym udanym eksperymentem. Tym razem dotyczył on komunikacji w kosmosie. Po raz pierwszy w historii udało się przesłać za pomocą wiązki lasera wiadomość z głębokiego kosmosu. Przesłany został krótki film w wysokiej rozdzielczości, na którym rudy kot goni za nieuchwytną czerwoną kropką wskaźnika laserowego poruszającą się po kanapie.

Film został wysłany z nadajniko-odbiornika laserowego znajdującego się na sondzie misji NASA Psyche. Eksperyment został przeprowadzony w ramach programu Deep Space Optical Communications (DSOC).

Technologia komunikacji laserowej

NASA ma nadzieję, że ta technologia pewnego dnia posłuży do komunikacji podczas misji załogowych na Marsa i dalej poza najbliższe Ziemi planety, gdy ludzie zaczną przekraczać granice eksploracji kosmosu.  

Wideo trwające zaledwie 15 sekund zostało zakodowane w wiązce lasera bliskiej podczerwieni i przesłane ze statku misji Psyche. W momencie transmisji sonda znajdowała się w odległości 31 milionów kilometrów od Ziemi, czyli z odległości większej niż między naszą planetą a Księżycem. Naukowcy odebrali sygnał poprzez Teleskop Hale’a w Obserwatorium Palonar w Kalifornijskim Instytucie Technologii. Wiadomość pokonała tę odległość w zaledwie 101 sekund.

To osiągnięcie podkreśla nasze zaangażowanie w rozwój komunikacji optycznej jako kluczowego elementu spełniającego nasze przyszłe potrzeby w zakresie transmisji danych. Zwiększenie naszej przepustowości jest niezbędne do osiągnięcia naszych przyszłych celów w zakresie eksploracji i nauki, dlatego nie możemy się doczekać dalszego rozwoju tej technologii i transformacji sposobu, w jaki się komunikujemy podczas przyszłych misji międzyplanetarnych.
Stwierdziła w oświadczeniu zastępca administratora NASA Pam Melroy.

Laser jest skuteczniejszym i szybszym narzędziem

Laser jest o wiele szybszy niż tradycyjne systemy komunikacji opierające się na falach radiowych. Wysyła dane z szybkością od 10 do 100 razy większą. Eksperyment stanowi pierwszy tego typu udany test dotyczący szerokopasmowej komunikacji laserowej, pokazujący przyszłość komunikacji między Ziemią a innymi planetami.

Sonda misji NASA Psyche w przestrzeni znajduje się od października. Jej celem jest metalowa asteroida znajdująca się w zewnętrznej części głównego pasa asteroid. Sonda ma osiągnąć swój cel w 2029 roku. Jednocześnie NASA wykorzystuje dużą odległość sondy od Ziemi, by testować najnowsze systemy komunikacji.

Ostatni udany test komunikacji laserowej miał miejsce 14 listopada, co inżynierowie nazwali „pierwszym światłem”. Od tego momentu pracują nad udoskonaleniem technologii.  

To problem tak duży jak covid czy nowotworyGeekWeekINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas