Polacy zbadają, jak nigdy dotąd, największą planetę Układu Słonecznego
Sonda JUICE już w 2022 roku wybierze się w podróż w kierunku Jowisza. Na jej pokładzie znajdą się najbardziej zaawansowane w historii instrumenty badawcze, które zbudowali. m.in. Polacy z firmy Astronika.
Misja JUICE (JUpiter Icy moons Explorer) to jedna z najważniejszych w historii przedsięwzięć kosmicznych organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną. W jej ramach, sonda zbada dokładnie największą planetę Układu Słonecznego oraz jej księżyce. Największą zagadką jej Ganimedes, czyli największy księżyc Jowisza.
Jest to też największy księżyc w Układzie Słonecznym, a co ciekawe, jest większy nawet od planety Merkury. NASA niedawno ogłosiła, że na tym obiekcie znajduje się podpowierzchniowy ocean wody w postaci płynnej. To właśnie w jego odmętach panują idealne warunki do rozkwitu biologicznych form życia. Astrobiolodzy chcą dowiedzieć się więcej o tym globie, a sonda JUICE im w tym pomoże.
Polscy inżynierowie z firmy Astronika zaprojektowali i zbudowali kilka instrumentów badawczych na potrzeby tej historycznej misji. Pierwszy z nich to LP-PWI (Langmuir Probe – Plasma Wave Instrument), czyli specjalne wysięgniki z zamontowanymi czujnikami potencjału plazmy. Ich zadaniem będzie rozłożenie się na odległość 3 metrów od satelity badawczego i ustawienie czujników przeznaczonych do badania plazmy znajdującej się w magnetosferze Jowisza.
Kolejnym jest instrument SWI do obserwacji fal submilimetrowych generowanych przez wzbudzone molekuły w atmosferze Jowisza. Dzięki obu systemem dowiemy się, w jaki sposób silne, pochodzące z Jowisza pola elektryczne i magnetyczne, oddziałują na największe księżyce tej planety, Ganimedesa i Europę, a także będziemy mogli zbadać procesy fizyczne i chemiczne zachodzące w środkowej atmosferze Jowisza oraz ocenić grubość i scharakteryzować pokrywy lodowe jego księżyców.
Obecnie instrumenty zbudowane przez Astronikę przechodzą ostatnie testy przed podróżą do Niemiec, gdzie zostaną zainstalowane w sondzie JUICE. Według planu, instrumenty pojawią się w ośrodku ESA pod koniec bieżącego roku. Tymczasem start misji JUICE ma nastąpić w 2022 roku.
Źródło: GeekWeek.pl/ESA/Astronika/JUCIE / Fot. ESA