Polak nadaje prosto z kosmosu. "Reprezentuję was wszystkich"
Firma Axiom Space zorganizowała w czwartek rano połączenie na żywo z kapsułą Dragon, którą czworo członków misji Ax-4, w tym Sławosz Uznański-Wiśniewski, leci na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS. Dotrą tam dziś w po południu, gdzie spędzą dwa tygodnie. W tym czasie naukowcy - w tym Polak - przeprowadzą liczne eksperymenty w warunkach mikrograwitacji.

To wspaniała chwila, aby spojrzeć na Europę i nasze kraje - powiedział w czwartek z pokładu kapsuły Dragon, która zmierza w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS, Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Gdy po raz pierwszy wyjrzałem przez okno, widok był po prostu oszałamiający - dodał.
Tuż przed transmisją kapsuła przelatywała nad Europą, m.in. Włochami, wyspami greckimi i Bałkanami.
Teraz kierujemy się nieco na północ, w stronę Węgier i Polski. To wspaniała chwila, aby spojrzeć na Europę i nasze kraje - opisywał Sławosz Uznański-Wiśniewski.
Przyznał, że kiedy astronauci odpięli pasy w kapsule, nie czuł się stuprocentowo dobrze, ale potem wszystko się uspokoiło.
- Jest tu nie tylko nasza czwórka. Jest z nami Joy, wskaźnik zerowej grawitacji, który zaczął unosić się w powietrzu w momencie, gdy weszliśmy na orbitę - powiedział Uznański-Wiśniewski, pokazując pluszową maskotkę.
Oglądających transmisję Sławosz Uznański-Wiśniewski pozdrowił też po polsku.
Reprezentuję was wszystkich, 40 milionów Polaków. Zabieram wasze serca, wasze waszą nadzieję ze sobą i czuję, że wszyscy mi tutaj towarzyszycie - powiedział w czwartek rano Sławosz Uznański-Wiśniewski z pokładu kapsuły Dragon, która zmierza w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.
Drogie Polki, drodzy Polacy, mówię do was z niskiej orbity okołoziemskiej. Jesteśmy na pokładzie kapsuły Grace. (…) Tutaj przylecieliśmy, żeby reprezentować was wszystkich, nasze kraje, w tym również Polskę. Ja jestem reprezentantem was wszystkich i lecimy na Międzynarodową Stację Kosmiczną po to, żeby wykonywać nasze eksperymenty technologiczne, pokazywać naszą technologię, jednocześnie przygotowywać przyszłość technologiczną Polski, nie tylko dla nas, ale dla całego sektora kosmicznego, dla nowej generacji inżynierów, którzy będą wkraczać na rynek
Kapsuła Dragon z polskim astronautą dotrze w czwartek na ISS
W czwartek ok. godz. 13 czasu polskiego kapsuła Dragon z czworgiem astronautów misji Ax-4 zadokuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Na pokładzie kapsuły jest drugi w historii polski astronauta Sławosz Uznański-Wiśniewski oraz troje członków załogi z USA, Indii i Węgier.
Ok. godz. 14.40, po wyrównaniu ciśnienia między stacją a kapsułą, nastąpi otwarcie włazów. Pół godziny później, a więc ok. godz. 15.10 odbędzie się ceremonia powitania czworga pasażerów Dragona przez obecnych już na ISS astronautów - w tej chwili są tam cztery osoby w części amerykańskiej i trzy w części rosyjskiej.
Dokowanie i ceremonia powitania będą transmitowane przez Axiom Space, SpaceX i NASA.
Proces dokowania do ISS będzie zwieńczeniem trwającego ponad dobę lotu, który rozpoczął się w środę rano od wystrzelenia rakiety Falcon 9 firmy Spacex. Rakieta wyniosła kapsułę Dragon na orbitę okołoziemską.
Start rakiety Falcon 9 z kapsułą Dragon nastąpił w środę o godz. 8.31 czasu polskiego z Centrum Kosmicznego Kennedy'ego na Przylądku Canaveral na Florydzie (USA). Kilka minut później, ok. godz. 8.40 kapsuła znalazła się na orbicie okołoziemskiej na wysokości 198 km. Porusza się z prędkością zbliżoną do ISS, czyli 27 tys. km/h.
Po zadokowaniu do ISS, w trakcie dwutygodniowego pobytu na stacji załoga Ax-4 będzie prowadzić badania w warunkach mikrograwitacji oraz zaangażuje się w działania edukacyjne.
Misja Ignis. Polak przeprowadzi 13 eksperymentów na ISS
W ramach polskiej misji technologiczno-naukowej IGNIS nasz astronauta przeprowadzi 13 eksperymentów zaprojektowanych przez polskie firmy i umożliwiających przetestowanie nowych technologii i koncepcji w warunkach mikrograwitacji. Sławosz Uznański-Wiśniewski wykona też 30 pokazów edukacyjnych i popularnonaukowych oraz połączy się z rodzimymi krótkofalowcami.
"Dziś robimy ogromny krok w stronę przyszłości technologicznej Polski. Polski opartej na nauce, wiedzy i wizji. Niech ta misja będzie początkiem epoki, w której nasza odwaga i nieustępliwość kształtują nowoczesną Polskę dla nas i dla przyszłych pokoleń" - mówił w środę polski astronauta w swoim pierwszym przekazie z orbity okołoziemskiej.