Potężna eksplozja w chińskim centrum kosmicznym. Zniszczenia widać z kosmosu

W chińskim kosmodromie Jiuquan miała miejsce potężna eksplozja, podobna do tej, która wydarzyła się w 2021 roku. Prawdopodobnie wybuch spowodowany był eksplozją silnika rakietowego podczas przeprowadzanego testu ogniowego silników. Na zdjęciach satelitarnych widać wyraźnie zniszczenia, które spowodowała eksplozja.

JIUQUAN, 21 września 2022 r. — Rakieta nośna Długi Marsz-2D, niosąca satelitę Yunhai-1 03
JIUQUAN, 21 września 2022 r. — Rakieta nośna Długi Marsz-2D, niosąca satelitę Yunhai-1 03Wang Heng / Xinhua News Agency / ForumAgencja FORUM

Potężny wybuch w kosmodromie Jiuquan

Wygląda na to, że testy silnika do rakiety nośnej chińskiego producenta nie poszły za dobrze. Zdjęcia satelitarne ujawniają, że w kosmodromie Jiuquan doszło do potężnej eksplozji, w której wyniku powstała ogromna smuga spalin przy ośrodku testowym.

Na chińskim poligonie testowym w Jiuquan Satellite Launch Center odbył się testy ogniowe silnika do rakiety nośnej. Zdjęcia satelitarne ukazują nie tylko potężną smugę spalin na powierzchni pustyni, ale również rozrzucone po całej okolicy szczątki. Zdjęcia można obejrzeć na platformie X, udostępnione zostały przez Harry’ego Strangera, który dzięki zdjęciom satelitarnym śledzi rozwój przemysłu kosmicznego na świecie. Harry opisuje siebie nie tylko jako analityka danych, ale również fascynata kosmosu.

Zdjęcia satelitarne ukazują ogrom zniszczeń

Na ten moment nie ma oficjalnej informacji dotyczącej wydarzenia, jednak wszystko wskazuje na to, że dotyczyło ono testów ogniowych silnika do rakiety nośnej. Stranger udostępnił zdjęcia sprzed i po wybuchu i dodatkowo porównał je z tymi wykonanymi w 2021 roku, które wydają się niemal identyczne. W tym celu wykorzystał zdjęcia ESA Sentinel i radarów Umbra. Dzięki temu udało się ograniczyć datę eksplozji na okres pomiędzy 21 a 22 listopada.  

Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja, gdzie podczas testów doszło do znacznego uszkodzenia infrastruktury kosmodromu Jiuquan. Obiektem zarządza China Aerospace Science and Industry Corp. (CASIC), gigantyczne przedsiębiorstwo państwowe zajmujące się między innymi budową rakiet nośnych na paliwo stałe, Kuaizhou.

Chiny na ten moment nie przyznają się do wybuchu

Wybuch miał miejsce w okolicach głównych platform startowych, jednak jest mało prawdopodobne, aby incydent wpłynął na inne placówki. Na ten moment ani firma zajmująca się obiektem, ani współpracujące z nią podmioty, nie wydały żadnego oświadczenia w związku z eksplozją. Można się spodziewać po komunistycznym rządzie Chin oraz rywalizacji na linii Pekin-Waszyngton, że wszelkie informacje na ten temat zostaną zamiecione pod dywan.

Kosmodrom Jiuquan znajduje się na pustyni Gobi. Placówka działa od 1958 roku i był pierwszym z czterech krajowych portów kosmicznych, które zbudowano w Chinach. To właśnie z tego miejsca regularnie odbywają się loty chińskich misji kosmicznych i wystrzeliwane są satelity.

Lodowa kapsuła czasu. To źródło wiedzy o naszej planecieAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas