Saturn jak wielki piekarnik? Teleskop Hubble odkrył coś dziwnego
Słynne pierścienie Saturna wpływają na atmosferę tej planety i ją podgrzewają. Odkrycie dokonano dzięki zdjęciom wykonanym przez teleskop i sondę Cassini. Dowodem jest zdjęcie Saturna, które swoim pięknem zapiera dech w piersiach.
Teleskop Hubble’a po raz kolejny dokonał niezwykłego odkrycia, choć już wielu starało się go wysłać na emeryturę. Od momentu jego wyniesienia na orbitę w 1990 roku, dostarczył on niezliczone ilości danych i zdjęć, dzięki którym zaczęliśmy lepiej rozumieć wszechświat.
Najnowsze odkrycie możliwe dzięki zdjęciom wykonanych przez teleskop Hubble'a dotyczy Saturna, gazowego giganta w Układzie Słonecznym. W marcu 2023 roku Hubble odkrył niezwykły fenomen w związku z jego słynnymi pierścieniami. Okazuje się, że mają one decydujący wpływ na atmosferę planety, powodując jej ogrzewanie. Dzięki pierścieniom cały Saturn przypomina ogromny piekarnik. Zdjęcia zrobione przez Hubble'a pokazują także, jak pięknie wyglądają pierścienie Saturna po nałożeniu na siebie wielu fotografii tej planety.
Naukowcy z NASA opublikowali zdjęcia, na których widać, jak ciepło z pierścieni Saturna jest przenoszone do jego atmosfery. Zjawisko to polega na tym, że ciała stałe w pierścieniach Saturna uderzają o siebie i w ten sposób wytwarzają ciepło, które następnie jest przekazywane na powierzchnię planety.
To odkrycie jest bardzo ważne dla naszej wiedzy o Saturnie i jego atmosferze. Dzięki temu, że pierścienie Saturna podgrzewają atmosferę, naukowcy będą mogli lepiej zrozumieć, jakie procesy zachodzą we wnętrzu tej gazowej planety.
Po raz pierwszy na ślad dziwnej roli pierścieni Saturna wpadła sonda Cassini. W ostatnich dniach swojej misji dostała ona polecenie z centrum NASA, aby zderzyć się z Saturnem wlatując w jego atmosferę. Analizując dane przesyłane przez zmierzającej na zderzenie z Saturnem sondę naukowcy ze zdumieniem zauważyli, że wiele cząstek materii z pierścieni opada w kierunku gazowego olbrzyma.
To odkrycie ostatecznie potwierdziły zdjęcia zrobione przez teleskop Hubble'a. Naukowcy nałożyli na siebie wiele zdjęć i zauważyli, że pierścienie Saturna wpływają bezpośrednio na ogrzewanie się całej planety.
Saturn jest szóstą planetą Układu Słonecznego pod względem odległości od Słońca i drugą po Jowiszu pod względem masy i wielkości. Nazywany jest "gazowym olbrzymem". Atmosfera planety składa się głównie z wodoru i helu, ale zawiera także niewielkie ilości innych gazów, takich jak metan i amoniak.
Ze względu na swoją odległość od Słońca, Saturn jest bardzo zimną planetą. Średnia temperatura na jej powierzchni wynosi około -178 stopni Celsjusza. Mimo tego na Saturnie występują ciekawe zjawiska atmosferyczne, w tym gigantyczne burze, które są w stanie trwać przez wiele lat.
Pierścienie Saturna od zawsze budziły ogromne zainteresowanie astronomów. Składają się one z setek tysięcy lodowych kawałków, skał i pyłu kosmicznego, które krążą wokół tej planety. Pierścienie są bardzo jasne i łatwo można je zobaczyć z Ziemi za pomocą zwykłego, amatorskiego teleskopu.