SpaceX i Blue Origin chwalą się swoimi rakietami. Oto potęga kosmiczna USA

Firmy należące do Elona Muska i Jeffa Bezosa każdego dnia czynią niesamowite postępy w rozwoju technologii kosmicznych. Dzięki nim niebawem faktem stanie się kosmiczna turystyka i załogowe loty na Księżyc i Marsa.

SpaceX i Blue Origin chwalą się swoimi rakietami. Oto potęga kosmiczna USA
SpaceX i Blue Origin chwalą się swoimi rakietami. Oto potęga kosmiczna USAGeekweek - import

SpaceX wczoraj (02.03) osiągnęło kolejny historyczny krok milowy w otwarciu nowego rozdziału w załogowych lotach kosmicznych z terytorium Stanów Zjednoczonych. Załogowa kapsuła Dragon-2 pomyślnie została wyniesiona na ziemską orbitę przez potężną rakietę wielokrotnego użytku o nazwie Falcon-9. Kapsuła dziś dotrze do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a za kilka dni powróci na Ziemię.

Tymczasem firma Blue Origin, należąca do szefa Amazonu, dokonała niedawno kolejnego udanego testu swojej załogowej kapsuły Cwer Capsule 2.0, która zabierze kilku kosmicznych turystów na granicę kosmosu i pozwoli im zobaczyć naszą planetę z zapierającej dech perspektywy. Pierwsze komercyjne loty z firmą Jeffa Bezosa mają stać się faktem jeszcze przed tegorocznymi wakacjami.

Zarówno SpaceX, jak i Blue Origin, mają jednak o wiele ambitniejsze plany. Za kilka lat chcą oferować turystyczne loty na ziemską orbitę, Księżyc, a nawet Marsa. Ich załogowe i towarowe kapsuły będą również zdolne do dostarczania przyszłych i instalacji na potrzeby budowy pierwszych ludzkich kolonii na Srebrnym Globie i Czerwonej Planecie.

Obejrzyjcie filmiki propagandowe obu firm. W piękny sposób pokazują one potęgę szybko rozkwitającego przemysłu kosmicznego w Stanach Zjednoczonych. Technologie opanowane przez Amerykanów stają się inspiracją dla takich wielkich organizacji jak: Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) i Rosyjska Agencja Kosmiczna (Roskosmos), które planują budowę własnych potężnych rakiet wielokrotnego użytku. Pozwolą im one znacząco ograniczyć koszta wynoszenia na orbitę instalacji kosmicznych.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX/Blue Origin / Fot. SpaceX/Blue Origin

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas