SpaceX w 2024 roku wyniesie w kosmos pierwsze elementy Księżycowego Portu Kosmicznego
Wygląda na to, że współpraca między koncernem Elona Muska i Amerykańską Agencją Kosmiczną przebiega bardzo dobrze, bo SpaceX dostał właśnie od NASA kolejne zlecenie. To będzie coś historycznego.
NASA poinformowała dzisiaj, że kiedy dwa pierwsze segmenty stacji kosmicznej Gateway będą gotowe do wysłania, tj. gdzieś w okolicach roku 2024, na Księżyc zabierze je rakieta Falcon Heavy od SpaceX. Agencja kosmiczna podpisała już z firmą umowę, która opiewa na kwotę 331.8 mln dolarów i jest to kolejne porozumienie między tymi jednostkami, bo przypominamy, że w listopadzie ubiegłego roku rakieta Falcon 9 i kapsuła Dragon-2 zabrały w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną czworo astronautów NASA (po raz pierwszy od 40 lat złamany został monopol rosyjskiego Space Shuttle).
Kiedy stacja Gateway znajdzie się bezpiecznie w przestrzeni w pobliżu Księżyca i osiągnie pełną funkcjonalność, będzie służyć jako stacja przystankowa dla astronautów i wyposażenia zmierzającego na podbój Marsa w ramach programu Artemis. Moduły, jakie SpaceX zabierze w kosmos w ramach umowy, to Power and Propulsion Element (PPE), czyli moduł zasilający przewidziany do zasilania stacji w energię elektryczną ważący ok. 8-9 ton oraz Habitation and Logistics Outpost (HALO), czyli minimalny moduł mieszkalny, które są właśnie produkowane dla NASA przez dwie niezależne firmy i kosztują odpowiednio 375 i 187 mln dolarów.
Jak łatwo zauważyć, koszt kosmicznej podróży tych elementów jest niższy niż stworzenie pierwszego z nich, więc SpaceX bierze na siebie ogromną odpowiedzialność. Z drugiej strony nie ma innej drogi do podboju kosmosu niż kolejne próby, więc będziemy z niecierpliwością czekać na start Falcon Heavy, który odbędzie się najwcześniej w maju 2024 roku z Kennedy Space Center. Warto jednak pamiętać, że będzie to dopiero początek drogi do budowy kompletnej stacji, bo mówimy o dwóch z siedmiu przewidzianych elementów i transport pozostałych nie ma jeszcze nawet przybliżonej daty.
A mowa tu o European System Providing Refuelling, Infrastructure and Telecommunication (ESPRIT), czyli systemie komunikacji ze statkami zbliżającymi się do stacji oraz Ziemią, International Habitation Module (iHAB), tj. module mieszkalnym dla załogi, Logistic Module - poza dostarczaniem zaopatrzenia będzie mógł być wykorzystany do celów badawczych i komercyjnych, Airlock Module, czyli śluzie powietrznej umożliwiającej astronautom wyjścia w otwarty kosmos (EVA) oraz Sample Return Vehicle (SRV), czyli bezzałogowym lądowniku, który będzie mógł realizować misje na powierzchni Księżyca. Wiemy tylko, że zakończenie budowy stacji jest przewidziane na 2027 roku, kiedy to dołączone zostaną do niej moduły stacji Deep Space Transport, które posłużą do budowy marsjańskiej stacji.
Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA