Start europejskiej rakiety Ariane 6 dopiero w przyszłym roku

Wszystko wskazuje na to, że na start najnowszej europejskiej rakiety Ariane 6 będziemy musieli jeszcze poczekać. Według informacji ogłoszonych przez kluczowego dostawcę części możemy się spodziewać startu w ciągu roku, jednak nie w 2023.

Prawdopodobnie lot Ariane 6 nastąpi w pierwszych miesiącach 2024 roku
Prawdopodobnie lot Ariane 6 nastąpi w pierwszych miesiącach 2024 roku Eric Lalmand / Zuma Press / ForumAgencja FORUM

Jeden z kluczowych dostawców ArianeGroup dla nowej generacji rakiety Ariane 6 zdaje się potwierdzać, że w 2023 roku nie obejrzymy startu rakiety. Prawdopodobnie lot nastąpi w pierwszych miesiącach 2024 roku.

Opóźnienia Ariane 6

Ostatnio dużo się mówiło o Europejskiej Agencji Kosmicznej i jej rakiecie Ariane 5 w związku z niedawnym wystrzeleniem sondy JUICE, która ma prowadzić badania nad księżycami Jowisza. Ariane 6 jest kolejnym krokiem w rozwoju technologii kosmicznej w Europie.

Początkowo start Ariane 6 zaplanowany był na 2020 rok, jednak w związku z licznymi opóźnieniami data przesunęła się i start miałby odbyć się w czwartym kwartale 2023 roku. Jednak najnowsze aktualizacje wykluczają tę możliwości. Start rakiety prawdopodobnie odbędzie się na początku 2024 roku. Związane jest to z opóźnieniami w dostawie części potrzebnych do zakończenia budowy rakiety.

Za ich dostarczenie odpowiedzialna jest niemiecka firma lotnicza OHB. Dokładniej, produkują oni zbiorniki i konstrukcje dla Ariane 6 za pośrednictwem spółki zależnej o nazwie MT Aerospace.

Ariane 6 jeszcze nie wystartowała, ale mamy nadzieję, że zostanie wystrzelona na początku przyszłego roku. Myślę, że jesteśmy w ciągu roku od pierwszego startu i jest to bardzo ważne z psychologicznego punktu widzenia.
Powiedział Marco Fuchs, dyrektor generalny OHB, podczas prezentacji wyników finansowych firmy za pierwszy kwartał.

Kiedy start rakiety Ariane 6

Mimo zapowiedzi, że lot się odbędzie, dyrektor generalny OHB nie podał żadnej konkretnej daty dotyczącej startu rakiety. Już od jakiegoś czasu, obserwujący wydarzenia spodziewali się przesunięcia daty w związku z przedłużającą się ciszą ze strony ArianeGroup i ESA.

Jedyną informacją podaną nie tak dawno był komentarz dyrektora generalnego ESA, który odmówił podania daty wystrzelenia Ariane 6, powołując się na test zaplanowany na początek lipca, od którego wiele zależy. Po testach będzie mógł uzyskać dane, na podstawie których określona zostanie data startu.

Mimo że Europejski przemysł kosmiczny robi co może, aby nadrobić zaległości w stosunku do zachodu, to w dalszym ciągu pozostaje wiele do zrobienia. Ariane 6 została zaprojektowana w celu obniżenia kosztów startu, jednak będzie to rakieta jednorazowa w przeciwieństwie do rakiety Starship firmy SpaceX.

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała na początku tego roku raport dotyczący zagrożenia rozwoju przemysłu kosmicznego w Europie w związku z pozostawaniem w tyle w porównaniu z amerykańskim przemysłem kosmicznym i ryzykiem przegapienia kolejnego wielkiego boomu technologicznego. Wszystko zależy od tego, czy Europa skupi się na startach i przekaże więcej funduszy na rzecz rozwoju tego obszaru przemysłu. 

Holenderski młyn do mielenia pigmentów. Pracuje tak jak 400 lat temuAFPTV / AFPAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas