Start misji sondy JUICE przesunięty ze względu na złe warunki atmosferyczne

Dzisiaj o godzinie 14:15 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej zaplanowany był start rakiety Ariane 5, która wynieść miała w przestrzeń sondę JUICE. Lot jednak został przełożony ze względu na złe warunki atmosferyczne.

Start rakiety Ariane 5 przesunięty
Start rakiety Ariane 5 przesunięty/POOL DIDIER LEBRUN/Belga News Ag / ddp images / Forum Agencja FORUM

Dzisiaj swoją misję miała rozpocząć sonda JUICE, do której stworzenia przyczynili się inżynierowie z polskich firm w tym Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jednak ze względu na złe warunki atmosferyczne i możliwość wyładowań atmosferycznych start został przełożony. JUICE miała rozpocząć badania nad lodowymi księżycami Jowisza.

Polskie akcenty

Przede wszystkim swój udział w tej misji ma Centrum Badań Kosmicznych PAN, które dbało o zaplecze naukowe oraz projektowało prototypy i modele lotne instrumentów. Swój udział również miała firma Astronika Sp. z o.o., która odpowiedzialna była za projekty modeli kwalifikacyjnych i lotnych. Znana jest również z produkcji komponentów dla lądownika NASA InSight badającego od 2018 roku wstrząsy sejsmiczne na Marsie.

Natomiast spod rąk inżynierów firmy Sener Polska Sp. Z o.o. wyszły podzespoły wchodzące w skład paneli słonecznych zasilających sondę. Mimo że w pracach nad projektem misji JUICE pracowali naukowcy łącznie z 16 krajów europejskich oraz USA, Japonii i Izraela, to udział polskich naukowców i inżynierów był kluczowy dla całej misji.

Cele misji JUICE

Celem misji sondy JUICE jest przede wszystkim zbadanie księżyców Jowisza, głównie Europy, Kalisto, a w szczególności  Ganimedesa, który w przyszłości może posłużyć jako baza przesiadkowa dla misji badających najdalsze zakątki kosmosu.

CBK PAN przewodziło pracom związanym z powstaniem konstrukcji mechanicznych i komputera głównego instrumentu RPWI. Jest współautorem narzędzia badającego pole elektromagnetyczne w szerokim zakresie częstotliwości. Pełnimy też rolę lidera zarządzającego konstrukcją i przygotowaniem urządzenia oraz programu do zbierania, przetwarzania i publikowania zebranych danych.

Instrument RPWI służy do scharakteryzowania emisji radiowych i środowiska plazmowego Jowisza i jego księżyców lodowych. W jego skład wchodzą: 10 czujników i 3 odbiorniki oraz 4 sondy do pomiaru plazmy, magnetometr z trzema antenami i analizator pola elektrycznego zbierający pomiary radiowe.

Ukraina potrzebuje amunicjiDeutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas