Statek kosmiczny Starship budowany jest jednocześnie w dwóch miejscach (film)

Elon Musk poinformował, że kosmiczny pojazd, który zabierze ludzi na Księżyc, Marsa i inne obiekty Układu Słonecznego, obecnie budowany jest niezależnie w dwóch miejscach leżących na terytorium Stanów Zjednoczonych.

Statek kosmiczny Starship budowany jest jednocześnie w dwóch miejscach (film)
Statek kosmiczny Starship budowany jest jednocześnie w dwóch miejscach (film)Geekweek - import

Takie informacje podał szef SpaceX na swoim profilu na Twitterze. Obecnie jeden z prototypów statku Starship znajduje się w placówce firmy w Boca Chica w Teksasie, gdzie niedawno przeszedł intensywne testy wraz ze swoim potężnym silnikiem Raptor (). Obecnie ludzie ze SpaceX analizują zebrane informacje i posłużą one do wprowadzenia ważnych modyfikacji przed kolejnymi testami.

Drugi prototyp budowany jest teraz w Cocoa na przylądku Canaveral, na Florydzie. Podobno oba projekty są rozwijane niezależnie, ale ten drugi jest dopiero w powijakach, bo jak możecie zobaczyć na najnowszym, jeszcze gorącym materiale filmowym, inżynierowie dopiero łączą ze sobą bloki ze stali nierdzewnej w celu stworzenia podstawy, czyli dolnej części statku, gdzie następnie zostanie zainstalowany silnik Raptor.

Na razie dokładnie nie wiadomo, kiedy Starship i rakieta SuperHeavy będą gotowe do odbywania regularnych lotów, ale eksperci sądzą, że nie stanie się to prędzej, niż w 2021 roku. Tymczasem będziemy musieli zadowolić się małymi skokami Starhoppera, które na przemian będą odbywać się w ośrodku SpaceX w Teksasie i platformach na Florydzie.

Musk niedawno napisał na Twitterze, że myśli o dodaniu gigantycznych smoczych skrzydeł ze stali nierdzewnej do statku Starship ze względu większego bezpieczeństwa i aerodynamiki pojazdu. Smocze skrzydła mają posiadać specjalne membrany, przez które będą wydostawały się małe kropelki wody i chłodziły kadłub statku w najbardziej newralgicznych miejscach. Taka technologia znacząco, bo o nawet 1000 stopni Celsjusza, konkretnie schłodzi statek, gdy będą na jego kadłub działały największe temperatury podczas wejść w ziemską atmosferę.

Źródło: GeekWeek.pl/SpaceX/Elon Musk/WESH 2 News / Fot. WESH 2 News

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas