Tak wyglądało formowanie się jednej galaktyki przez ponad 13 miliardów lat (film)

Nasza rzeczywistość została stworzona tak, że czym dalej patrzymy, tym wcześniejszy okres obserwujemy. Innymi słowy, gdy patrzymy na gwiazdy, widzimy je takie, jakie były miliony lat temu. Widzimy więc przeszłość.

Tak wyglądało formowanie się jednej galaktyki przez ponad 13 miliardów lat (film)
Tak wyglądało formowanie się jednej galaktyki przez ponad 13 miliardów lat (film)Geekweek

Ma to swoje plusy i minusy, gdyż można śmiało rzec, że zwyczajnie żyjemy w przeszłości, bo do naszych oczu docierają stare i nieaktualne już obrazy. Jednak dzięki temu możemy poznać przeszłość najdalszych nam obiektów, które znajdują się miliardy lat świetlnych od Ziemi. Jest to świetny materiał badawczy do zrozumienia procesów, które zaszły po Wielkim Wybuchu, czyli najbardziej tajemniczą częścią rozwoju Wszechświata.

Astronomowie postanowili więc przygotować niezwykle fascynującą animację galaktyki o nazwie TNG50. Powstała ona z pomocą superkomputera znajdującego się na uniwersytecie w mieście Hazel Hen w Niemczech.2-minutowa symulacja pokazuje ewolucję masywnej galaktyki, począwszy od Wielkiego Wybuchu aż do dzisiaj.

Naukowcy tłumaczą, że gęstszy gaz pokazany jest w jaśniejszych kolorach, natomiast rzadszy w ciemniejszych. Na animacji możemy zobaczyć też ciemną materię w lewym dolnym rogu, a rozkłady gwiazd i gazu w prawym dolnym rogu. Galaktyka TNG50 ma średnicę 230 milionów lat świetlnych. Przypominamy, że w ciągu roku światło pokonuje 10 bilionów kilometrów. Wyobrażacie sobie, jak potężny jest to obiekt, a jednocześnie nic nie znaczący w przestrzeni całego Wszechświata?!

Animacja pozwoliła astronomom nie tylko w drobnych detalach zobaczyć tę ciekawą galaktykę, ale również dowiedzieć się, że Droga Mleczna jest młodą galaktyką, w której tworzą się nowe gwiazdy, a jej struktura ma postać dysku. Oznacza to, że jest o wiele bardziej ułożona od tych galaktyk, które uformowały się po Wielkim Wybuchu. Rozmieszczenie w nich gwiazd miało bardziej chaotyczną postać.

Źródło: GeekWeek.pl/Royal Astronomical Society / Fot. Royal Astronomical Society

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas