USA, Chiny i Rosja. Indie zostały czwartym krajem, który to osiągnął
Indie po raz kolejny udowodniły, że należy im się miejsce w kosmicznej elicie. Właśnie stały się dopiero czwartym krajem na świecie, który z powodzeniem przeprowadził bezzałogowe dokowanie w przestrzeni kosmicznej.
Indyjska misja o nazwie Space Docking Experiment (SpaDex), która polegała na wyniesieniu na niską orbitę okołoziemską dwóch niewielkich statków kosmicznych, a następnie ich połączenie, zakończyła się. Ważące po ok. 220 kg jednostki nazwane Target i Chaser, zostały wystrzelone 30 grudnia z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w stanie Andhra Pradesh za pomocą indyjskiej rakiety PSLV. Dziś oba statki przeprowadziły manewr spotkania na orbicie, a następnie połączyły się ze sobą.
Dokowanie statków kosmicznych zakończone sukcesem! Historyczny moment
Tylko cztery kraje w tym elitarnym gronie
Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny to jedyne dotąd kraje, które rozwinęły i przetestowały tę technologię. A jest ona kluczowa dla przyszłych przedsięwzięć kosmicznych, jak serwisowanie satelitów czy misje wymagające wielu startów rakiet w celu realizacji wspólnych celów. Według ISRO rozwijanie tej technologii jest niezbędne dla osiągnięcia ambitnych celów Indii, jak wysłanie indyjskiego astronauty na Księżyc, budowa rodzimej stacji kosmicznej oraz sprowadzenie próbek księżycowych.
Technologia umożliwi także transfer materiałów między satelitami i statkami kosmicznymi, jak ładunki, próbki księżycowe czy nawet ludzi w przestrzeni kosmicznej. Po dokowaniu statki mają także zademonstrować transfer energii elektrycznej między sobą, co jest kluczowe dla operacji robotycznych, sterowania statkami i obsługi ładunków w przyszłych misjach.
Przed dokowaniem Indie przeprowadziły w niedzielę „próbę generalną”, podczas której satelity zostały stopniowo zbliżone do siebie na odległość 3 metrów, po czym ponownie oddalone na „bezpieczną odległość”. Sukces dokowania nastąpił po dwóch opóźnieniach, 7 i 9 stycznia, spowodowanych problemami technicznymi i nieprzewidzianym dryfowaniem statków podczas manewru zbliżenia.
Ambitne plany Indii w kosmosie
Ambicje kosmiczne Indii przyspieszyły za rządów premiera Narendry Modiego, który w czerwcu 2023 roku został wybrany na trzecią kadencję. W 2023 roku Indie dołączyły do elitarnego klubu kosmicznego, stając się czwartym krajem, który wylądował na Księżycu. Historyczna misja Chandrayaan-3 jako pierwsza osiągnęła miękkie lądowanie w pobliżu niezbadanej południowej części Księżyca, gromadząc próbki pomagające zrozumieć powstanie i ewolucję naszego naturalnego satelity.
Indie planują wysłać też swoją pierwszą załogową misję kosmiczną w ciągu kilku lat, sprowadzić próbki księżycowe w 2027 roku, przeprowadzić swoją pierwszą orbitalną misję na Wenus w 2028 roku, do 2035 roku zbudować swoją stację kosmiczną „Bharatiya Antariksha Station”, a do 2040 umieścić astronautę na Księżycu. Ambitnie, ale w sumie świetnie im idzie!