W Niemczech powstaje sztuczny księżyc do testów dla przyszłych kolonizatorów

Europejska Agencja Kosmiczna buduje u naszych sąsiadów obiekt, w którym astronauci będą mogli poczuć się tak, jakby chodzili po powierzchni Księżyca.

W Niemczech powstaje sztuczny księżyc do testów dla przyszłych kolonizatorów
W Niemczech powstaje sztuczny księżyc do testów dla przyszłych kolonizatorówGeekweek - import

Przygotowania do powrotu na Srebrny Glob trwają pełną parą. Pomimo tego, jest jeszcze cała masa pracy do wykonania, aby astronauci przewidywalne i bezpiecznie mogli eksplorować powierzchnię tego obiektu. Dlatego Europejska Agencja Kosmiczna postanowiła pieczołowicie odtworzyć na Ziemi kawałek powierzchni naturalnego satelity naszej planety.

Obiekt został nazwany Luna, znajduje się w ESA Astronaut Center (EAC) w Kolonii w Niemczech i ma powierzchnię 1000 metrów kwadratowych. Naukowcy zapewniają, że panują w nim warunki jak najbardziej zbliżone do tych występujących na Księżycu. Oczywiście brakuje tylko kwestii obniżonej grawitacji, którą ciężko jest uzyskać w tak dużym obiekcie.

Najważniejszym elementem jest jednak regolit, czyli drobny pył, który pokrywa powierzchnię Srebrnego Globu i jest niezwykle niebezpieczny nie tylko dla samych astronautów, ale również dla sprzętu. Naukowcom udało się odtworzyć jego strukturę na podstawie pyłu wulkanicznego i wyprodukować go w dużych ilościach na potrzeby powstania symulowanej powierzchni Księżyca.

W Niemczech powstaje sztuczny Księżyc do testów dla przyszłych kolonizatorów. Fot. ESA.

Regolit będzie największą zmorą kolonizatorów, dlatego w nowym centrum o nazwie Luna będą oni eksperymentowali różne scenariusze planów misji oraz sprzęt, który zostanie wykorzystany w ich trakcie. Plany zakładają wykorzystanie regolitu i drukarek 3D/4D do budowy pierwszych siedlisk ludzkich. Pierwsze eksperymenty będą związane właśnie z taką koncepcją.

Europejska Agencja Kosmiczna zamierza do końca roku przygotować plan pierwszego habitatu o nazwie Future Lander Exploration Habitat (FlexHab). Powstanie on w Lunie, gdzie astronauci w symulowanych warunkach panujących na Księżycu będą mogli nauczyć się budować bazy i w nich egzystować przez miesiące, a nawet lata.

Może wydawać się, że w trakcie misji księżycowych prowadzonych w latach 60. ubiegłego wieku nikt się nie przejmował regolitem i symulacją warunków panujących na tym obiekcie, ale musimy zdać sobie sprawę z faktu, że astronauci przebywali tam bardzo krótko, a teraz w grę wchodzi budowa tam baz, rozpoczęcie ery kosmicznego górnictwa i zasiedlenie Srebrnego Globu na zawsze.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. ESA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas