W tym roku na Księżycu wyląduje pierwszy w historii komercyjny lądownik badawczy

Jeszcze w 2021 roku będziemy świadkami lądowania na naturalnym satelicie naszej planety dwóch misji prywatnych firm, które rozpoczną zaawansowane badania tego obiektu z myślą o jego kolonizacji.

W tym roku na Księżycu wyląduje pierwszy w historii komercyjny lądownik badawczy
W tym roku na Księżycu wyląduje pierwszy w historii komercyjny lądownik badawczyGeekweek

Mowa tutaj o amerykańskiej firmie Astrobotic. Jesienią tego roku ma szansę stać się ona pierwszą w historii, która wyląduje swoim lądownikiem na Księżycu. Program badawczy ma zostać zrealizowany w ramach Peregrine Mission One (PM1). Wsparcie technologiczne zapewnia firmie NASA.

Urządzenie wyląduje w obszarze Peregrine, który znajduje się w kraterze Lacus Mortis na południe od większego krateru Mare Frigoris, znajdującego się w pobliżu księżycowego bieguna północnego. Zadaniem lądownika będzie wykonanie licznych badań i pomiarów na powierzchni.

Przedstawiciele Astrobotic podają, że Amerykańska Agencja Kosmiczna i wiele firm za pomocą jej misji dokona eksperymentów na powierzchni, dzięki którym będzie można lepiej przygotować się do misji kolonizacyjnej tego globu, która ma rozpocząć się już w 2024 roku.

Start misji ma mieć miejsce jesienią tego roku. Lądownik ma udać się w kosmos na szczycie rakiety Atlas V od United Launch Alliance (ULA). Lądownik Peregrine ma wymiary 1,9 x 2,5 m, może zabrać na pokład do 90 kilogramów ładunków i został wyposażony w pięć silników głównych oraz cztery zespoły sterujące położeniem.

Peregrine zapewnia 28-woltową moc operacyjną i grzewczą dla ładunków podczas całej misji. Wykorzystuje panel ogniw słonecznych z potrójnym złączem do generowania energii oraz baterię litowo-jonową klasy kosmicznej do magazynowania energii. Ponadto, lądownik został wyposażony w system omijania przeszkód oparty na AI oraz radar LiDAR, za pomocą którego może zmapować obszar operacyjny.

Źródło: GeekWeek.pl/Astrobotic / Fot. Astrobotic

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas