Z nocy nagle stał się dzień. Niezwykłe zjawisko uchwycone w Portugalii

Mieszkańców Portugalii w nocy zaskoczyło niezwykłe zjawisko. Na niebie można było zobaczyć niezwykle jasną smugę, a chwilę później niebo rozjaśniło się, jak za dnia.

Ci, którzy w nocy z soboty na niedzielę spacerowali ulicami portugalskich miast lub jechali samochodem, mieli okazję zobaczyć, jak niebo przecina niezwykle jasny przedmiot. Chwilę później pojawił się rozbłysk, który rozjaśnił ciemną noc. Całą sytuację uchwycono na wielu nagraniach w różnych regionach kraju.

Co rozjaśniło niebo nad Portugalią?

Uwielbiamy patrzeć w niebo. Czasem obserwujemy je w poszukiwaniu deszczowych chmur, a czasem tych, które układają się w fantazyjne kształty. Bywa, że po deszczu szukamy tęczy, a nad morzem wyczekujemy momentu zachodu Słońca.

Dla wielu osób prawdziwa magia zaczyna się dopiero po zachodzie. Wystarczy wspomnieć o niedawnej burzy geomagnetycznej, która spowodowała, że zorzę można było zobaczyć nie tylko na obszarze całej Polski, ale nawet w Afryce Północnej. Regularnie w GeekWeeku informujemy o rojach meteorytów, które można obserwować pomiędzy gwiazdami.

Reklama

Również nocne niebo nad Portugalią rozświetlił jeden z meteorów. Spalanie fragmentu skały, która dostała się do ziemskiej atmosfery, spowodowało tak dużą emisję światła.

Meteor, meteoroid czy meteoryt. Czym się różnią?

Przy okazji obserwowania Ursydów, Geminidów, Perseidów i wielu innych możemy często przeczytać o występowaniu roju meteorów. Czasem komuś zdarzy się znaleźć na ziemi kawałek skały, który okazuje się meteorytem. Czy to jest to samo?

W kosmosie krążą fragmenty skał różnej wielkości, które astronomowie klasyfikują według wielkości. Obiekty o dobrze wyliczonej orbicie o wielkości ponad 10 metrów nazywane są asteroidami. Poniżej 0,1 mm mamy do czynienia z pyłem kosmicznym, który według części naukowców przyczynia się do powstawania obłoków srebrzystych. Okruchy skalne od 0,1 mm do 10 m nazywamy meteoroidami.

Gdy taki meteoroid wpadnie w ziemską atmosferę, powstaje świecący ślad, czyli meteor. Warto jednak zauważyć, że nawet Międzynarodowa Unia Astronomiczna dopuszcza łączenie określenia meteor z fizycznym obiektem wywołującym to zjawisko. Dlatego w codziennym języku praktycznie nie usłyszymy o meteoroidach. Jasny ślad meteoru powstaje w wyniku świecenia par ulatniających się z powierzchni obiektu, a także z nagrzanych i zjonizowanych gazów atmosferycznych wzdłuż trasy przelotu.

Jeśli skalny fragment nie ulegnie całkowitemu spaleniu i spadnie na ziemię, wówczas mówimy o meteorycie. Wśród nich znajdziemy meteoryty żelazne (syderyty), żelazno-kamienne (syderolity) i kamienne (aerolity). Te ostatnie dzielą się na chondryty (pon. 10 proc. żelaza, najczęściej spotykane na Ziemi) i achondryty (pon. 1 proc. krystalicznego żelaza, przypominają bazalty).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Meteor | Meteoryt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy