15 sierpnia to dzień wolny od pracy. Co to za święto?
Szykujesz się na długi urlop w sierpniu? Rzeczywiście już 15 sierpnia (czwartek) będzie dzień wolny od pracy. Ale czy wiesz, co wtedy świętujemy i dlaczego jest to ważne wydarzenie w polskim kalendarzu? Okazuje się, że obchody wiążą się zarówno z tradycją katolicką, jak i wspomnieniami historycznymi.
W Kościele katolickim jest to Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znana również jako Matki Boskiej Zielnej. Z kolei, w polskim kalendarzu państwowym jest to Święto Wojska Polskiego.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Matki Boskiej Zielnej)
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to jedno z najważniejszych świąt maryjnych w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego. Upamiętnia ono wzięcie Maryi, matki Jezusa Chrystusa, do nieba z ciałem i duszą po zakończeniu jej ziemskiego życia. Chociaż samo wydarzenie nie jest opisane w Biblii, tradycja ta ma swoje korzenie w starożytnych pismach chrześcijańskich i została ogłoszona dogmatem przez papieża Piusa XII w 1950 roku.
Tradycje i zwyczaje związane ze świętem Matki Boskiej Zielnej
W Polsce uroczystość Matki Boskiej Zielnej ma swoje korzenie w ludowym zwyczaju święcenia ziół, kwiatów i plonów, które przynoszone są do kościołów w specjalnych bukietach. Wierzono, że poświęcone rośliny mają moc ochronną i leczniczą, a także przynoszą błogosławieństwo domowi i gospodarstwu.
Nietrudno zatem powiązać uroczystości z dawnymi obrzędami dożynkowymi, które wciąż są bardzo żywe na polskich wsiach. Łączą się one z podziękowaniami za urodzaj i prośbami o dalsze błogosławieństwo. Dziś, mimo że charakter święta ma głównie wymiar religijny, wciąż zachowane są elementy dawnych tradycji ludowych.
Święto Wojska Polskiego
15 sierpnia obchodzone jest także Święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej 1920 roku podczas wojny polsko-bolszewickiej. Bitwa ta, często nazywana "Cudem nad Wisłą", była decydującym starciem, które powstrzymało marsz bolszewików na Europę Zachodnią i zabezpieczyło niepodległość świeżo odrodzonej Rzeczypospolitej.
Święto to zostało ustanowione rozkazem ministra spraw wojskowych w 1923 roku, jednak w czasach PRL obchodzenie go było zakazane. Przywrócone zostało w 1992 roku i od tego czasu jest obchodzone jako dzień chwały polskiego oręża.
Tradycje i obchody Święta Wojska Polskiego
Główne obchody Święta Wojska Polskiego odbywają się w Warszawie, gdzie organizowane są uroczyste defilady wojskowe, msze święte w intencji ojczyzny i wojska oraz różnego rodzaju wydarzenia patriotyczne. Defilady te przyciągają tysiące widzów i są transmitowane przez media, co czyni je jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu państwowym.
Tak, 15 sierpnia jest w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy. Większość pracowników w ten dzień zostanie w domach (nie dotyczy to osób pracujących w służbie zdrowia czy ratunkowej, w gastronomii i hotelarstwie, gdzie obsługa musi być utrzymana). Wielu z nich nie pojawi się w pracy także kolejnego dnia - 16 sierpnia to piątek, zatem ci, którzy złożyli wnioski urlopowe, będą cieszyć się długim, 4-dniowym weekendem.
Zgodnie z polskim prawem, w dni ustawowo wolne od pracy obowiązuje zakaz handlu. Oznacza to, że większość dużych sklepów, centrów handlowych i supermarketów jest zamknięta. Istnieją jednak pewne wyjątki. Otwarte mogą być małe sklepy osiedlowe, pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie. Otwarte mogą być również stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie oraz punkty gastronomiczne.
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny obchodzona jest nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach o tradycji katolickiej, takich jak Włochy, Hiszpania, Francja, Austria, Chorwacja, Słowenia czy Litwa. W tych krajach 15 sierpnia również jest dniem wolnym od pracy i obchodzony jest z różnymi lokalnymi tradycjami i zwyczajami.
W niektórych krajach, np. we Włoszech, święto to jest znane jako Ferragosto i ma charakter nie tylko religijny, ale także świecki. Ferragosto jest czasem wakacyjnych wyjazdów i wypoczynku, a wiele firm i instytucji jest zamkniętych przez cały tydzień. Pod jeszcze innymi nazwami (zamiast Matka Boska Zielna) celebrują je Czesi (Korzenna), Niemcy (Kwietna) czy Estończycy (Żytnia).
Święto Wojska Polskiego jest specyficzne dla Polski i nie jest obchodzone za granicą, chociaż podobne święta wojskowe istnieją w innych krajach, obchodzone w różne dni roku upamiętniające ważne wydarzenia narodowe dla danego kraju.
Przeczytaj także:
Nowy samolot LOT. Prosto z fabryki, jest bardziej eko
Powstanie zrujnowało Warszawę. Oto blaski i cienie odbudowy stolicy
Jesz cukier? Naukowcy mają nowy poważny argument, żeby tego nie robić
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!