Abecadło nurka, czyli, co trzeba wiedzieć schodząc pod wodę
Rosnąca temperatura wody w jeziorach i morzu sprzyja podwodnej aktywności. Nurkowanie to jednak nie taka prosta sprawa. Aby zejść pod wodę trzeba pamiętać o kilku najważniejszych zasadach.
Podwodne eksploracje to świetny i popularny sposób na relaks, zwłaszcza podczas wakacji. Aby jednak nurkowanie było przyjemnością, należy przejść krótkie szkolenie i nie ignorować fundamentalnych zasad panujących w tym sporcie.
Pierwszym krokiem, jakiego uczy się nurek jest ABC, czyli podstawowy sprzęt. Mowa tu o masce, fajce oraz płetwach, czyli akcesoriach, o których nie sposób zapomnieć pod wodą. Opanowanie pływania w nurkowym ABC to podstawa, bez której nie można przechodzić do kolejnych stopni wtajemniczenia.
Głównym zadaniem maski jest ochrona oczu i nosa przed wodą. W przypadku oczu umożliwia również ostre widzenie pod powierzchnią. Powinna ponadto być tak zbudowana, aby nurek miał szeroki kąt widzenia, nieograniczony zbytnio elementami maski. Maska musi być dobrze dopasowana do twarzy, dlatego wypożyczając lub kupując powinno się poświęcić tej czynności dużo czasu i upewnić się, czy wszystko dobrze przylega.
"Maskę najlepiej sprawdzić na basenie, pożyczając różne maski od kolegów. Gdy nie mamy takiej możliwości należy czynności przeprowadzić w sklepie" - można przeczytać na stronie nurkomania.pl. Decydując się na zakup lepszego sprzętu warto zwrócić uwagę na to, aby maska nie miała szkieł plastykowych, ale by były zrobione ze szkła hartowanego.
Fajka z kolei pomaga oddychać pod wodą. Zwłaszcza podczas nurkowania turystycznego, kiedy podziwia się podwodny świat. Wtedy może okazać się niezastąpiona. Warto zwrócić uwagę, czy wybrana fajka posiada zawór umożliwiający opróżnienie wody.
Ostatnim punktem nurkowego ABC są płetwy, które określane są mianem silnika nurka. W sklepach można znaleźć wiele rodzajów tego sprzętu. Sprzedawane są w parach, oddzielne na każdą stopę, oraz jako pojedyncze, przypominające syrenią płetwę. Na początek lepiej wybrać płetwy pojedyncze, które zakłada się oddzielnie na każdą z nóg.
Będzie to znacznie wygodniejsze podczas nauki. Istnieje też podział ze względu na sztywność materiału. "Jeżeli nie potrafimy prawidłowo poruszać nogami, jesteśmy niewytrenowani, nurkujemy rzadko - kupujmy miękkie płetwy" - radzą nurkowie z nurkomania.pl. Płetwy twarde stosowane są raczej przez wytrawnych nurków.
Naukę zacząć można niekoniecznie w nadmorskim mieście. Lepiej trening zacząć nawet w zwykłym basenie. Chodzi głównie o zapanowanie nad podstawowym sprzętem oraz naukę zachowania w komfortowych warunkach. Dopiero po opanowaniu podstawowych zasad można wybierać się na otwarty akwen, jak morze czy jezioro. Kursy nurkowania, które kompleksowo przygotują do ambitniejszych wypraw kosztują od około 1000 zł