Andropauza, emerytura twojej męskości
Zjawisko klimakterium dotyczy nie tylko kobiet. Jak niedawno odkryto, odpowiednikiem damskiej menopauzy, jest tak zwana andropauza, dotykająca starzejących się mężczyzn.
Każdy wie, że płeć piękna wchodzi w pewnym momencie w okres menopauzy. Formalnie, to termin techniczny, oznaczający ostatnią miesiączkę. Stosuje się go jednak zamiennie z medycznym określeniem "klimakterium" w szerszym sensie - jako określenie kilku miesięcy lub nawet lat przed ostatnią miesiączką i po niej. Średni wiek menopauzy (wystąpienia ostatniego krwawienia miesięcznego) wynosi 51 lat (+2,5 roku). Czas ten przynosi trudności, w większości wpływające na zdrowie fizyczne i psychiczne kobiet. Dopiero niedawno odkryto, że podobne problemy dotykają również mężczyzn. Chodzi o andropauzę, czyli częściowy niedobór androgenów u starzejących się mężczyzn.
Poznanie subtelnego biologicznie czasu andropauzy umożliwiły dopiero nowoczesne metody diagnostyczne. Podstawą badania są symptomy wynikające ze spadku produkcji tzw. męskich hormonów płciowych (androgenów). Kwestie hormonalne budzą zazwyczaj szereg nieporozumień; androgeny to hormony płciowe o działaniu maskulinizującym fizjologicznie (tzn. powodują pojawienie się w ciele cech męskich - sylwetka, skala głosu, owłosienie), ich wpływ jest rzeczywiście wyraźny u mężczyzn, jednak naturalnie, acz w małych stężeniach, związki te obecne są także u kobiet. Dotyczy to również testosteronu (u kobiet powstaje w nadnerczach, jajnikach i łożysku, u mężczyzn w nadnerczach oraz przede wszystkim w jądrach).
Faktycznie, testosteron odpowiada za liczne funkcje metaboliczne w męskim organizmie. Spadek jego ilości zaczyna się po 30. roku życia, pierwsze oznaki niedoboru pojawiają się między 40. a 55. rokiem życia.
Mężczyźni nie rozpaczają, ale marzą...
Niektórzy naukowcy bardziej niż fizyczne podkreślają objawy psychiczne. Dlaczego? Wielu mężczyzn w tym wieku zaczyna zastanawiać się nad swoim życiem, często dążą do jego przewartościowania.
Każdy jest wyjątkowy
Naczynia połączone
Płodność pozostaje
Najczęstszym problemem, z jakim zgłaszają się pacjenci, jest przedwczesna ejakulacja, a nie problemy z erekcją. Dopiero następne w kolejności są zaburzenia erekcji, rzadziej opóźniony wytrysk oraz spadek popędu seksualnego (libido). Obok tych zaburzeń pojawiają się problemy z reprodukcją, przede wszystkim męska bezpłodność.
Dzień dobry, panie doktorze!
Prof. Wayne Levy z University of Washington w Seattle po długiej obserwacji ochotników, doszedł do ważnych wniosków. Okazuje się, że osoby starsze (po 60. roku życia), dzięki regularnej aktywności fizycznej (chód, pływanie, turystyka itp.), mogą zbliżyć się do wytrzymałości fizycznej młodych ludzi. Musimy sobie uświadomić, że chociaż każdą kobietę czeka kiedyś menopauza, nie każdy mężczyzna musi przejść andropauzę.
Krzysztof Pochwicki