Badanie w parach. Jak nauczyć się badania piersi i jąder w związku
Zdrowy styl życia to nie tylko aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta, ale także badania profilaktyczne. Treningi czy zmiana nawyków żywieniowych powinny iść w parze z kontrolowaniem swojego stanu zdrowia. Przynajmniej raz w roku warto zrobić podstawowe badania krwi oraz EKG. Ale to nie wszystko! Pamiętajcie o comiesięcznej kontroli piersi oraz jąder. Jak je badać i czemu trzeba to robić?
Dbasz o swoje zdrowie? Oprócz dorocznych badań u lekarza, warto wpisać w grafik comiesięczne samobadanie. Kontroluj nie tylko znamiona i pieprzyki na skórze (takie działania mogą pomóc wykryć czerniaka), ale także jądra i piersi. Masz problem z pamiętaniem o takich rzeczach? Warto w badanie profilaktyczne włączyć swoją drugą połowę - ona zbada twoje jądra, a ty sprawdzisz czy w jej piersiach nie ma niepokojących zmian. Wyjaśniamy jak prawidłowo to zrobić.
Jądra: jak je badać?
Według szacunkowych danych dostępnych w sieci, rak jądra stanowi około jeden procent ogółu nowotworów złośliwych występujących u mężczyzn. Wczesne wykrycie pozwala na skuteczne leczenie. Warto więc co miesiąc kontrolować stan jąder, aby w razie potrzeby móc szybko zareagować. Jak się za to zabrać?
Przede wszystkim badanie najlepiej wykonywać po ciepłej kąpieli lub prysznicu. Po wyjściu z ciepłej wody moszna oraz mięśnie będą rozluźnione, a to znacznie ułatwi badanie. W pierwszej kolejności należy ocenić zmiany wizualnie - wykluczyć obecność obrzęku, nagłe powiększenie czy znaczącą asymetrię. Powiększenie jąder powinno skłonić do wizyty u lekarza, bowiem jednym z objawów nowotworu jest masa nie sprawiająca dolegliwości bólowych.
Każde jądro należy badać obiema rękami - przytrzymując kciukami i palcami środkowymi, należy delikatnie przesuwać po całej długości. Co powinno wzbudzić niepokój? Twarde grudki, guzki, a także inna niż zazwyczaj konsystencja czy twardość. Jeżeli zwykłe badanie sprawia ból to także sygnał, żeby udać się na kontrolne badanie.
Jak prawidłowo badać piersi?
Według Krajowego Rejestru Nowotworów, najczęstszym nowotworem złośliwym wśród kobiet jest rak piersi (dane z 2017 roku). Aby zapobiec rozwojowi choroby należy wykonywać badania profilaktyczne. Oprócz corocznej wizyty u ginekologa, obowiązkowego USG oraz mammografii (bezpłatne dla kobiet po 50. roku życia) warto także wykonywać samodzielne badanie raz w miesiącu.
Przede wszystkim kluczowy jest czas - najlepiej robić to około tydzień po menstruacji. Jeżeli twoja partnerka jest już po menopauzie, badanie należy wykonywać raz w miesiącu w tym samym dniu. Na początek warto ocenić wizualnie stan piersi. Powodem do konsultacji lekarskiej powinny być wszelkie widoczne zmiany, m.in. sutek wklęśnięty do środka, krwawy wyciek z brodawki, zmiana koloru skóry, obrzęk czy zmarszczona skóra na piersi. Alarmujący powinien być także widoczny guzek w dole pachowym. Przy ocenie wizualnej należy jednak mieć na uwadze, że wszelkie zmiany mogą także być wynikiem wahań hormonalnych. Każde odstępstwo od normy dla pewności skonsultuj z medykiem.
Jeżeli wizualnie nie ma żadnych zmian, należy przystąpić do badania. Najlepiej wykonywać je, gdy partnerka leży na plecach - pod jej lewy bark włóż poduszkę, a lewą rękę załóż za głowę. Aby wykonać badanie wystarczy trzema środkowymi palcami wykonywać okrężne ruchu wzdłuż piersi. Pamiętaj nie tylko o ruchu z góry na dół, ale także na boki. Tę samą czynność powtórz z prawą piersią. Podobnie jak przy ocenie wizualnej, tak i przy badaniu palpacyjnym weź pod uwagę, że konsystencja tkanki może ulegać zmianie z uwagi na fazę cyklu (dlatego tak ważne jest wykonywanie badania co miesiąc w podobnym czasie oraz podobnej fazie cyklu).
Samodzielne badanie piersi i jąder z pewnością pozwoli lepiej zadbać o swoje zdrowie. Pamiętaj jednak o regularnych kontrolach u lekarza.