Bieganie: Najpierw czytanie, potem bieganie

W Polsce biegają już prawie wszyscy. Tylko w ubiegłym roku można było wystartować w ponad 1500 imprezach biegowych. Ale zanim ruszymy na trasę, warto najpierw się przygotować także w teorii i zajrzeć w tym celu do podręcznika biegania.

jogging
jogging123RF/PICSEL
Nim zacznie się biegać na poważne warto poczytać nieco o technice biegania
Nim zacznie się biegać na poważne warto poczytać nieco o technice biegania123RF/PICSEL

Na polskim rynku jest coraz więcej książek o bieganiu. Do tego dochodzi fachowa prasa (m.in. miesięcznik "Bieganie") i kilkanaście portali tematycznych poświęconych bieganiu. Czy nie za dużo jak na tak proste zajęcie? Nie, jeśli planujemy udział w poważnych zawodach, lub chcemy poprawiać swoje wyniki.

Pięć książek Jaffa Gallowaya, wybitnego amerykańskiego biegacza i trenera, znanego z "metody Gallowaya", czyli przeplatania długich biegów fragmentami marszu, to dla wielu "biblia" biegania. Dzięki tym książkom wiele osób przebiegło maraton. Ale nie tylko: "Bieganie metodą Gallowaya" to dobra pozycja także dla początkujących.

W książce znajdziemy szczegółowe plany treningowe do 5, 10 km i do półmaratonu - dostosowane do różnych celów czasowych. Plany treningowe Gallowaya są dość proste, a zamiast kilkudziesięciu różnych ćwiczeń mamy najważniejsze cztery.

Równie wielu zwolenników ma "Bieganie metodą Danielsa", autorstwa Jacka Danielsa, który wychował 30 indywidualnych mistrzów USA w biegach na różnych dystansach. Uznawany jest za najlepszego amerykańskiego trenera biegowego, stworzył metodę, według której trenują nie tylko jego bezpośredni podopieczni, ale dziesiątki tysięcy ludzi na całym świecie. Dzięki niej biegacze z łatwością mogą układać własne programy treningowe dostosowane do ich indywidualnych możliwości. Typowy plan Danielsa zajmuje 24 tygodnie.

Autorem innej książki - "Bieganie dla początkujących i zaawansowanych" jest Grzegorz Rogóż, maratończyk.

"Fajnie, jak na polskim rynku pojawi się książka, która nie jest tłumaczeniem czegoś, co ukazało się za granicą" - komentują blogerzy. Rogóż to pasjonat biegania i maratończyk, ale i miłośnik muzyki jazzowej. Dla kogo jest ta książka? Tak, jak w tytule - dla zaczynających biegać i chcących bezpiecznie trenować. Ale nie tylko. Można ją polecić także doświadczonym biegaczom, którzy chcą osiągać coraz lepsze rezultaty.

Warto przeczytać też "Biegiem przez życie" Jerzego Skarżyńskiego, maratończyka, uhonorowany tytułem Ambasador Szczecina. To książka o bieganiu napisana profesjonalnie, ale jednocześnie przystępnie.

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas