Błędy turystów w górach. Siedem najczęstszych grzechów

Tylko w pierwszym półroczu 2017 r. ratownicy GOPR interweniowali 856 razy ratując 910 osób. By trwająca już w najwyższych polskich górach zima nie była dla nich równie pracowita, przypominamy siedem błędów popełnianych przez turystów na szlaku. Ku przestrodze.

Dobry ubiór zimą w górach to podstawa
Dobry ubiór zimą w górach to podstawa123RF/PICSEL

Nieodpowiednie przygotowanie, lekkomyślność, brak informacji na temat panujących warunków - to tylko część grzechów górskich turystów. Bezpieczne wyjście w góry? W tej kwestii najwięcej zależy od naszego przygotowania. Jakich błędów można uniknąć?

Brak wiedzy o pogodzie

Nie bez przyczyny na stronie GOPR centralne miejsce zajmuje prognoza pogody. Ta potrafi zmienić się z minuty na minutę - słońce w dolinie nie gwarantuje, że w górnych partiach nie szaleje zamieć. Ostrzeżenia meteorologiczne powinno się traktować wyjątkowo poważnie - nagła zmiana aury może spowodować, że niewinna wyprawa zamieni się w walkę o przetrwanie, połączoną z przymusowym noclegiem w górach. Zimą koniecznie należy też zwracać uwagę na ostrzeżenia lawinowe!

Nieodpowiednie wyposażenie

Gdy dojdzie do podobnej sytuacji, kluczową rolę odegra sprzęt, który mamy w plecaku. Spontaniczne wyjścia to często brak odpowiedniego ekwipunku jak namiot, naładowana komórka czy niezbędne oświetlenie. Szybko zapadający zmrok i niska temperatura wymuszają zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. - Na przykład zapewniające swobodę rąk latarki czołowe o wysokiej odporności na wilgoć, które nie przestaną działać, gdy wpadną w śnieg. Warto zwrócić uwagę na czas działania latarek - niektóre zapewniają światło nawet przez 100 godzin - mówi Mirosław Pastor, specjalista w zakresie oświetlenia przenośnego w firmie Mactronic. Co ciekawe, niektóre latarki pełnią funkcję power banku, co pozwala naładować rozładowującą się komórkę czy GPS.

Źle dobrane obuwie

Próba wejścia zimą na Giewont w letnich butach ze śliską podeszwą? Wciąż mamy nadzieję, że w tym sezonie  zabraknie takich pomysłów, nawet gdy na dole będzie piękna pogoda. Zbyt duża waga przykładana do wyglądu, zbyt mała do funkcjonalności - to chyba najczęściej popełniany błąd przy wyborze obuwia. To powinny być przede wszystkim wygodne (nie obcierać) i ciepłe, wysokie (za kostkę) i najlepiej, by miało możliwość przypięcia raków. Warto też zastanowić się, na jaki typ wyprawy jest wybierane - jednodniowe wyjście czy wielodniową eskapadę, gdzie buty mogą nie mieć czasu porządnie wyschnąć przed kolejnym etapem.

Brak kontaktu

Cenimy niezależność i prywatność, ale serdecznie odradzamy wychodzenie w góry "po angielsku". Przed wyjściem dobrze jest też zostawić w schronisku lub kwaterze informację, gdzie danego dnia mamy zamiar się wybrać, co zawęzi obszar ewentualnych poszukiwań grupom ratowniczym. Te mogą powiadomić bliscy - o ile pamiętałeś, by uprzedzić ich o swoich planach - zaniepokojone nieobecnością osoby ze schroniska lub ty osobiście. O ile pamiętałeś, by zabrać wspomnianą wcześniej komórkę z zapisanym numerem do najbliższej grupy ratowniczej - w końcu nie ma gwarancji, że na szlaku będzie sygnał niezbędny do sprawdzenia tego w Internecie.

Nieznajomość terenu

Do gór należy podchodzić z odpowiednią dozą szacunku. Zimowa wyprawa potrafi stanowić wyzwanie rzucone w twarz naturze. Lekceważące podejście do wyjścia połączone z nieznajomością terenu to przepis na problemy. Górskie drogi przecinają się i krzyżują co krok - wystarczy chwila nieuwagi, by znaleźć się poza szlakiem. A tu już krok do zgubienia się i nadawania SOS. Tylko jak wytłumaczyć ratownikom, gdzie się znajdujemy? By pomóc GOPR-owocom, warto zabrać ze sobą dyski sygnalizacyjne.

- Są bezpieczniejsze niż race, działają w temperaturze od -30 do 60 C i są łatwe do zauważenia z pokładu śmigłowca ratunkowego - mówi Mirosław Pastor.

Brak formy

Mierz siły na zamiary - to hasło powinno przyświecać wszystkim chcącym zdobywać szczyty. Nawet doświadczeni wspinacze wiedzą, że właściwa ocena własnej formy może zaważyć na ich zdrowiu. W przypadku amatorów wyjście w góry wymaga przynajmniej dobrej kondycji fizycznej - zanim ruszymy na szlak, "zaprawmy się" na rowerze, biegając czy wybierając długie spacery w dolinach i niskich partiach gór. Nie ma co się okłamywać - jeśli w ciągu ostatnich miesięcy wspinałeś się głównie na trzecie piętro po schodach, trening nie był wystarczający.

Należy zadbać o ciepłe buty z odpowiednim bieżnikiem123RF/PICSEL

Alkohol na wyprawie

Grzech ostatni, ale - niestety - dość często popełniany. Choć może się wydawać, że alkohol może stanowić wsparcie na wyprawie, wcale nas nie rozgrzewa, ale wręcz zmniejsza temperaturę ciała przez rozszerzanie naczyń krwionośnych znajdujących się pod skórą. Zastrzyku energii powinniśmy więc szukać w gorzkiej czekoladzie czy ciepłej herbacie, a nie w osłabiających organizm i pogarszających ocenę sytuacji trunkach.

Numery alarmowe GOPR/TOPR

601 100 300 lub 985

Aplikacja "Ratunek" - podająca dokładną lokalizację osoby zgłaszającej

Numery alarmowe do grup ratowniczych:

TOPR Zakopane - (18) 20 634 44

Grupa Bieszczadzka GOPR - (13) 463 22 04

Grupa Krynicka GOPR - (18) 471 29 33

Grupa Podhalańska GOPR - (18) 267 68 80

Grupa Beskidzka GOPR - (33) 829 69 00

Grupa Jurajska GOPR - (34) 315 20 00

Grupa Wałbrzysko-Kłodzka GOPR - (74) 842 34 14

Grupa Karkonoska GOPR - (75) 752 47 34

materiały prasowe
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas