Brakuje ci motywacji do pracy? Najnowsze badania mówią - odłóż smartfona
Średnio spędzamy niemal 3,5 godziny dziennie, patrząc na ekrany naszych telefonów. Jak się okazuje, zmniejszenie tego czasu o jedną godzinę na dzień jest korzystne nie tylko dla naszego zdrowia psychicznego, ale również pomaga nam czuć się bardziej zmotywowanymi w pracy.
Takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego na 278 uczestnikach przez grupę naukowców kierowaną przez dr Julię Brailovskaia z Niemieckiego Centrum Zdrowia Psychicznego oraz Centrum Badań i Leczenia Zdrowia Psychicznego na Uniwersytecie Ruhry w Bochum. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Acta Psychologica".
Odkrycia te są szczególnie interesujące dla pracodawców, którzy często inwestują spore fundusze, w celu poprawy satysfakcji z pracy i motywacji swoich pracowników, co bardzo mocno wpływa na produktywność firmy.
Dzięki wynikom obecnego badania, naukowcy zidentyfikowali prostą i łatwo dostępną metodę, która pozwala osiągnąć te cele i jednocześnie poprawić zdrowie psychiczne oraz równowagę między życiem zawodowym, a prywatnym pracowników.
W swoim badaniu naukowcy przydzielili uczestników z różnych sektorów zawodowych do czterech grup o zbliżonej liczebności. Grupa smartfonowa ograniczyła prywatne korzystanie ze smartfona o jedną godzinę dziennie przez tydzień. Grupa sportowa zwiększyła codzienną aktywność fizyczną o 30 minut. Grupa kombinowana zastosowała obie te interwencje, a grupa kontrolna nie zmieniła swoich codziennych nawyków.
Wszyscy uczestnicy wypełnili ankiety online przed rozpoczęciem badań, bezpośrednio po nich oraz dwa tygodnie po ich zakończeniu. Pytania w ankietach dotyczyły samopoczucia, zarówno w pracy, jak i w kontekście zdrowia psychicznego.
W grupie smartfonowej oraz grupie kombinowanej naukowcy zaobserwowali znaczną poprawę satysfakcji z pracy, motywacji, ale także równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz zdrowia psychicznego. Co więcej, uczucie przeciążenia pracą i objawy problematycznego korzystania ze smartfona zostały znacznie zredukowane.
Pozytywny wpływ na pracowników miało zarówno ograniczenie użycia smartfonów, jak i zwiększenie aktywności fizycznej. Uczestnicy po badaniu donosili, że odczuli zwiększoną kontrolę nad własnym życiem.
Jak podsumowuje niemiecka badaczka — świadome i kontrolowane ograniczenie niezwiązanego z pracą czasu spędzanego przed ekranem w połączeniu z większą aktywnością fizyczną, może znacznie poprawić satysfakcję z pracy oraz zdrowie psychiczne pracowników.
Niemka uważa, że może to być doskonałe uzupełnienie dotychczasowych programów szkoleniowych, choć mogłoby także bez problemu działać samodzielnie jako tani i łatwo dostępny sposób na poprawę samopoczucia i motywacji pracowników.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
***
Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.