Porozmawiaj ze swoim przyszłym "ja". To pomaga podejmować lepsze decyzje

Badacze z MIT opracowują chatbota opartego na sztucznej inteligencji, który symuluje rozmowy ze sobą z przyszłości, aby zmniejszyć niepokój i zwiększyć motywację u młodych dorosłych. Jak wygląda taki dialog?

MIT stworzyło chatbota, który pozwala na rozmowę ze swoim dużo starszym "ja"
MIT stworzyło chatbota, który pozwala na rozmowę ze swoim dużo starszym "ja"123RF/PICSEL

Zastanawialiście się kiedyś, jak to byłoby pogadać z przyszłym sobą, np. na emeryturze? Zespół naukowców z Massachusetts Institute of Technology (MIT) postanowił udostępnić taką możliwość osobom biorącym udział w jego badaniach i wykorzystał w tym celu sztuczną inteligencję (AI), a konkretniej popularny model GPT-3.5 opracowany przez firmę OpenAI, aby naśladować naturalnie brzmiącą rozmowę.

Naukowcy zadali uczestnikom serię pytań dotyczących ich życia, przeszłych doświadczeń i aspiracji. Następnie system stworzył "historię użytkownika", którą autorzy badania nazwali także "pamięcią syntetyczną". Jeśli np. użytkownik chce zostać nauczycielem biologii w szkole średniej, to chatbot AI z przyszłości może opowiedzieć "pamiętny moment" zabrania uczniów "na wycieczkę do lokalnego rezerwatu przyrody".

Dowiedz się, co przyniesie przyszłość

Badacze z MIT sięgnęli tu po "przyszłą ciągłość siebie", czyli koncepcję zaczerpniętą z nauk behawioralnych, która twierdzi, że osoby czujące silne powiązanie między sobą teraźniejszym i przyszłym, są bardziej skłonne do podejmowania decyzji, które sprzyjają ich długoterminowemu dobrostanowi - finansowemu, edukacyjnemu czy zdrowotnemu.

Ludzie często mają trudności z wyraźnym wyobrażeniem sobie swojej przyszłości. To ograniczenie może prowadzić do błędu poznawczego, znanego jako "dyskontowanie czasowe", co z kolei prowadzi do przedkładania natychmiastowych nagród nad korzyści długoterminowe
wyjaśnia w wypowiedzi dla Euronews prof. nauk behawioralnych Ivo Vlaev z Uniwersytetu w Warwick w Wielkiej Brytanii.

Posłuchaj siebie z przyszłości

Chatbot stworzony przez badaczy z MIT zawiera zmienione zdjęcie profilowe w celu przedstawienia uczestnikowi wersji jego 60-letniego siebie i zdaniem badaczy jest w stanie ograniczyć tymczasowe dyskontowanie. To jak "szturchnięcie" mające na celu ukierunkowanie zachowania w korzystny sposób, co może skłonić użytkowników do podejmowania lepszych decyzji poprzez uczynienie przyszłego siebie bardziej powiązanym z teraźniejszością.

Kiedy ludzie wchodzą w interakcję ze starszą cyfrową wersją siebie, przyszłość może wydawać się bardziej namacalna i bezpośrednia, zmniejszając w ten sposób psychologiczny dystans między teraźniejszością a przyszłością
dodaje Vlaev.

MIT przetestowało swoją aplikację na 344 osobach w wieku od 18 do 30 lat i zaobserwowało, że "użytkownicy zgłaszali zmniejszony niepokój" po rozmowie ze swoimi cyfrowymi starszymi wersjami, a także niższy poziom "negatywnych emocji" lub poczucia braku motywacji. I chociaż potrzebne są dalsze badania, aby dowiedzieć się więcej o wynikach, to przy wysokiej autentyczności chatbota, skuteczność technologii może być naprawdę imponująca.

***

Co myślisz o pracy redakcji Geekweeka? Oceń nas! Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Rolnictwo przyszłości. Białko wytwarzane w laboratorium niemal „z powietrza”INTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas