Dieta - na nią nigdy nie jest za późno
Nigdy nie jest za późno, aby schudnąć - twierdzą naukowcy. Badacze podkreślają, że wpływ na nasze zdrowie ma większy wpływ obecna waga, niż to jak długo jesteśmy otyli.
Naukowcy ostrzegają, że ludzie, którzy są otyli po 20. roku życia, są bardziej narażeni na poważne problemy z nadwagą w późniejszym okresie życia.
Jednak badacze radzą nie poddawać się - na nasze zdrowie istotny wpływ ma obecna waga, a nie to jak długo walczymy z nadprogramowymi kilogramami.
Badania potwierdzają, że zmniejszenie masy ciała na każdym etapie życia może pomóc w zmniejszeniu zagrożenia chorobami tj. cukrzyca czy nadciśnieniem, niezależnie od tego jak długo dana osoba walczyła z nadwagą.
- Najnowsze badania pokazują, że biologiczne ryzyko długoterminowej otyłości może stanowić zagrożenie wystąpienia otyłości w późniejszym wieku.
Jednak nie ma ona tak istotnego wpływu na wystąpienie chorób w późniejszym wieku. Co oznacza, że podejmując właściwe kroki i zapobiegając dalszemu przyrostowi masy ciała, możemy niezależnie od wieku poprawić nasz stan zdrowia - wyjaśnia prof. Jennifer Dowd.
Choć wyniki badań dodają optymizmu, powinny również zmobilizować osoby, które od lat borykają się z nadwagą. Jak zauważa adiunkt Anna Zajacova, długotrwała otyłość może mieć istotne znaczenie dla mobilności i chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Zatem zapobieganie przyrostowi masy ciała powinno być priorytetem w każdym wieku. Tym bardziej, co pokazały badania, otyłość we wczesnej młodości, zwiększa ryzyko wystąpienia otyłości późniejszym wieku.