Fakty i mity o wybielaniu zębów
Wszyscy na gwałt wybielają sobie teraz zęby. Jeśli i ty planujesz wybielenie, zobacz, czego się spodziewać.
- Liczne badania kliniczne prowadzone w Polsce i na świecie wykazały, że wybielanie nie jest wcale szkodliwe dla struktury zęba - mówi Elżbieta Grzesiak, stomatolog i dziennikarz medyczny. Tak naprawdę nie jest to wcale zmiana koloru tkanek zęba, tylko jego rozjaśnienie. Pod wpływem substancji chemicznych (najczęściej jest to nadtlenek karbamidu) zawarte w szkliwie ciemne przebarwienia ulegają utlenieniu.
Ale preparaty stosowane podczas zabiegu nie osłabiają szkliwa i nie zwiększają podatności na próchnicę.
Sześciogodzinny kontakt zęba z preparatem wybielającym w stężeniu 10 proc. jest porównywalny do 3 minut kontaktu zęba z colą.
Jeżeli więc wybielasz zęby pod kontrolą dentysty, o stan szkliwa nie musisz się obawiać.
2 - MOŻNA WYBIELIĆ ZĘBY RAZ NA ZAWSZE - FAŁSZ
Też byśmy chcieli. I żeby włosy raz umyte nigdy się już nie brudziły. I żeby wystarczyło samochód umyć raz, zaraz po wyjeździe z salonu.
Niestety, nie ma tak dobrze. Trwałość zabiegu zależy w dużej mierze od wybranej metody oraz od twoich przyzwyczajeń.
- Jeżeli palisz papierosy, pijesz litrami kawę i herbatę, Twoje zęby będą białe krócej - przestrzega doktor Grzesiak. - Pacjenci, którzy potrafią obejść się bez tych używek, cieszą się bielą zębów często nawet kilku lat po zabiegu w gabinecie stomatologicznym. By utrzymać efekt jak najdłużej, warto na co dzień używać pasty wybielającej, płukać zęby, no i, oczywiście, często dokładnie myć zęby.
Pamiętaj jednak, że zabiegu nie można powtarzać zbyt często. Raz na rok to górna granica.
3 - WYBIELANIE ZĘBÓW BOLI - PRAWDA
Niestety, zabieg nie jest bezbolesny. Już przygotowanie zębów do właściwego wybielania, czyli usuwanie kamienia i piaskowanie, jest przez wielu pacjentów odbierane jako nieprzyjemne. Nakładanie żelu, naświetlanie światłem czy wkładanie na noc szyn z żelem na zęby samo w sobie nie jest bolesne, chociaż zarówno spanie z wkładkami, jak i siedzenie z wyszczerzonymi zębami przez godzinę nie należy do przyjemności.
Kłopot w tym, że czasami zęby pod wpływem kontaktu z substancjami wybielającymi przez pewien czas stają się nadwrażliwe.
Wtedy przez kilka dni do kilku tygodni ugryzienie kwaśnego jabłka, zimny czy gorący napój powoduje ostry ból. Jedyne rozwiązanie w takim wypadku to stosowanie past do zębów wrażliwych.
4 - WYBIELIĆ ZĘBY MOŻNA TYLKO U DENTYSTY - FAŁSZ
Nie. Można to też zrobić samodzielnie, ale - hmm - czy strzyżesz się sam, czy chodzisz do fachowca? Pewnie, jeżeli nie tyle się strzyżesz, co golisz, możesz to robić sam.
Ale jeśli chcesz mieć fryzurę ładną, a nie wygodną, raczej idziesz do fryzjera, prawda? Podobnie zrób z zębami. Odżałuj trochę kasy i zrób to u fachowca, czyli w gabinecie dentystycznym. - Dentysta przed zabiegiem dokładnie sprawdzi stan Twoich dziąseł i zębów - wyjaśnia doktor Grzesiak. - Osłoni dziąsła specjalną gumą, która zabezpieczy je przed poparzeniami, bo preparaty stosowane w gabinecie mają większe stężenie niż te, których można używac w domu.
Większe stężenie sprawia, że atomy tlenu wnikają głębiej w strukturę zęba, więc efekt jest szybszy i trwalszy - dodaje.
Jeżeli już jednak uprzesz się przy samodzielnym wybielaniu, możesz sięgnąć po żele nakładane pędzelkiem czy paski wybielające, naklejane na zęby. Pamiętaj tylko, by dokładnie stosować się do wskazówek na opakowaniu. I musisz pogodzić się z tym, że samodzielne wybielanie zapewnia krótszy efekt niż solidne wybielanie w gabinecie.
Doktor Ziemowit Sartys, stomatolog, mówi, że wielu pacjentów, którzy przychodzą do niego wybielić zęby, ma za sobą epizod z samodzielnym wybielaniem, jednak nie są zadowoleni, bo efekt utrzymuje się tylko około miesiąca.
Zatem skoro jesteś zdecydowany na białe zęby, nie sięgaj po półśrodki i od razu idź do dentysty - oszczędzisz czas i pieniądze.
5 - BĘDZIESZ MIEĆ ZĘBY BIAŁE JAK GWIAZDA FILMOWA - FAŁSZ
Jasne, wystarczy, tak jak gwiazdy, zadbać o to, żeby każde twoje zdjęcie przed drukiem zostało wyretuszowane, a w filmie dogadać się z operatorem i montażystą. W rzeczywistości całkiem
białe zęby praktycznie nie występują.
- Naturalna barwa zębów waha się od żółtobrunatnej do szaroniebieskiej. Każdy z nas ma inny odcień zębów, co jest związane m.in. ze stopniem ich mineralizacji - wyjaśnia doktor Grzesiak. - Przed zabiegiem dentysta pokaże ci zapewne paletę odcieni zębów i wybierze odpowiedni dla ciebie. Nie zawsze jednak będzie to superbiel. Poza tym, pamiętaj, że piękne zęby gwiazd filmowych to często efekt tzw. licówek, czyli specjalnych nakładek naklejanych na przody zębów. A licówki można mieć w dowolnym kolorze. Jeślibyś się uparł, to mogą być nawet śnieżnobiałe. I wtedy rzeczywiście będziesz wyglądał jak gwiazda filmowa. Albo jak kosmita, który tylko udaje człowieka.
6 - KAŻDE ZĘBY MOŻNA WYBIELIĆ - FAŁSZ
Nie z każdych zębów da się zrobić białe perełki. Wszystko zależy od ich stanu i właściwości. Dlatego właśnie bez konsultacji z dentystą lepiej nie zabierać się za to samemu. Jeżeli masz stan zapalny dziąseł lub nadwrażliwość zębiny, lekarz raczej odradzi ci wybielanie do czasu, aż przeszkody się nie usunie. Bez sensu jest też wybielanie zębów, jeśli masz korony, bo one nie zmienią koloru i staną sie przez to bardziej widoczne.
Nie wybiela się też zębów dzieciom. U dorosłych, jeżeli zęby są zdrowe i nie ma problemów z dziąsłami, rozjaśnić można każde.
7 - ZĘBY MOŻNA WYBIELIĆ "NA MIEJSCU" - PRAWDA
Wiadomo, faceci już tak mają, że im szybciej widzą efekt, tym są bardziej zadowoleni.
Z zębami da się tak zrobić. Musisz tylko wybrać się do gabinetu, który ma w ofercie tzw. błyskawiczne wybielanie. Zabieg trwa około godziny. Dentysta nakłada żel na zęby, a następnie naświetla go specjalną lampą, która przyspiesza proces utleniania przebarwień.
Skuteczność tej metody jest mniej więcej taka sama, jak standardowego wybielania, czyli specjalnych wkładek nakładanych na noc na zęby, jest jednak zdecydowanie szybsza. Za takie błyskawiczne rozjaśnienie uśmiechu trzeba jednak zapłacić więcej - od 1200 do 2000 złotych, podczas gdy standardowa usługa kosztuje ok. 500-700 złotych.
8 - PRZED WYBIELANIEM MUSISZ USUNĄĆ KAMIEŃ - PRAWDA
Wybielanie zębów, na których jest kamień nazębny, to strata czasu. Bo kamień to tak naprawdę "pokłady bakterii" i nie ulega rozjaśnieniu.
Poza tym kamień powoduje stan zapalny dziąseł, a nakładanie żelu na chore dziąsła to nic przyjemnego. Niezależnie od tego, czy chcesz mieć zęby białe czy tylko zdrowe, kamień usuwać zawsze warto, bo jego obecność w miarę upływu czasu prowadzi do paradontozy i innych poważnych problemów z jamą ustną.
Piotr Pflegel