Jak zacząć morsowanie i co daje zanurzenie w lodowatej wodzie?

Morsowanie w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularne i modne. Ze wzrostem liczby chętnych na zimną kąpiel coraz więcej osób zastanawia się nad tym jak rozpocząć morsowanie. Jaki wpływ na nasze zdrowie mają kąpiele w lodowatej wodzie. Oto zalety i wady morsowania.

Jak rozpocząć morsowanie i o co w tym chodzi?

Morsowanie to aktywność polegająca na zanurzeniu się w zimnej wodzie w morzu, jeziorze lub rzece. Czasem może odbywać się także w przeręblu. Można ją praktykować od jesieni do wiosny.

Nie ma praktycznie żadnych ograniczeń wiekowych jeśli chodzi o morsowanie. Zimnych kąpieli zażywa zarówno młodzież, dorośli jak i osoby w podeszłym wieku. Oczywiście małe dzieci powinny unikać tej aktywności.

Ważne jest również odpowiednie przygotowanie. Jeśli dopiero zaczynasz morsować, warto zacząć od zimnego prysznica lub kąpieli. W terenie bardzo ważna jest rozgrzewka trwająca przynajmniej 15 minut. Początkujący powinni zacząć morsowanie już jesienią, kiedy woda nie jest jeszcze mocno wychłodzona i na dworze nie ma mroźnej pogody.

Reklama

Jeśli chodzi o długość morsowania, warto zacząć od 1 do 2 minut i stopniowo przedłużać ten czas.

Co daje morsowanie? Zalety

Morsowanie pozytywnie wpływa zarówno na zdrowie fizyczne jak i psychiczne człowieka. Wśród licznych zalet można wymienić m.in.: poprawę samopoczucia czy zwiększenie odporności organizmu na infekcje. To również dobry sposób na pozbycie się zbędnych kalorii. Podczas 20 minut można spalić około 700 kcal. 5-minutowa kąpiel to utrata około 170 kcal.

Co ciekawe, tą aktywnością powinny zainteresować osoby mające problem ze stawami. Okazuje się, że zimna kąpiel pozwala pozbyć się bólu i regeneruje stawy.

Morsowanie i skutki uboczne

Choć możemy wymienić całą listę zalet morsowania, to należy również pamiętać o skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach. Wychłodzenie organizmu (hipotermia) może skutkować negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Zanim zdecydujesz się na morsowanie, najlepiej skonsultować się z lekarzem, który oceni Twój stan zdrowia.

Najczęstszymi przeszkodami w zimnych kąpielach są: choroby, ciąża, niewydolność układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, zatory i zakrzepy oraz stosowanie wybranych leków. Nie należy również morsować po spożyciu alkoholu.

Gdzie morsować w Polsce?

Tak naprawdę morsować można niemal wszędzie i ograniczać powinien rozsądek i bezpieczeństwo. Może być to kładka dla morsów w miejskiej rzeczce, niewielkie jezioro w pobliżu domu, a równie dobrze może być to morska kąpiel w Gdańsku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: morsowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy