Kalendarz dni wolnych w 2024 roku. Jak zaplanować urlop?
Oprac.: Marcin Szałaj
Jeśli odpowiednio wcześnie zaplanujesz urlop wypoczynkowy, możesz liczyć na kilka długich weekendów w 2024 roku. Oto kalendarz dni wolnych od pracy i szkoły, uwzględniający również święta, wakacje i ferie. Kiedy najbardziej opłaca się wziąć urlop w 2024 i jakie daty najlepiej w nim uwzględnić?
Spis treści:
Jakie dni są wolne od pracy w 2024 roku?
W ciągu roku w Polsce przypada 13 dni ustawowo wolnych od pracy, jednak nie wszystkie wypadają "na tygodniu". Zgodnie z ustawą dni wolne od pracy w 2024 roku to:
- 1 stycznia – Nowy Rok (poniedziałek);
- 6 stycznia – Święto Trzech Króli (sobota);
- 31 marca – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela);
- 1 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek);
- 1 maja – Święto Pracy (środa);
- 3 maja – Święto Konstytucji Trzeciego Maja (piątek);
- 19 maja – Zielone Świątki (niedziela);
- 30 maja – Boże Ciało (czwartek);
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek);
- 1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek);
- 11 listopada – Święto Niepodległości (poniedziałek);
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (środa);
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek).
Dwa z dni wolnych są już za nami, w tym Święto Trzech Króli – jedyny dzień wolny w 2024 roku, za który wszyscy pracownicy odbiorą (lub już odebrali) dzień wolny za święto wypadające w sobotę. W kolejnych 11 miesiącach taka sytuacja już się nie przydarzy.
Jakie dni są wolne od szkoły w 2024 roku?
W 2024 roku dni wolne od szkoły przypadają w następujących datach. Dla jasności – wymienione poniżej dni wolne dotyczą zarówno roku szkolnego 2023/24 jak i 2024/25.
- 28 marca 2024 -2 kwietnia 2024 – wiosenna przerwa świąteczna;
- 1-3 maja 2024 – majówka;
- 31 maja 2024 – Boże Ciało;
- 22 czerwca - 31 sierpnia 2024 – wakacje (do szkoły uczniowie wrócą 2 września);
- 14 października – Dzień Edukacji Narodowej (wolny od zajęć lekcyjnych);
- 1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek);
- 11 listopada – Święto Niepodległości (poniedziałek);
- 23-31 grudnia – przerwa świąteczna.
Ferie zimowe 2024 – kiedy wypadają w poszczególnych województwach?
Poza wymienionymi powyżej dniami wolnymi uczniowie mają też do dyspozycji dwa tygodnie ferii zimowych. W zależności od województwa przypadają w różnych terminach, jak co roku wyznaczono cztery terminy, a harmonogram ferii zimowych 2024 wygląda następująco:
- 15–28 stycznia: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie
- 22 stycznia - 4 lutego: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
- 29 stycznia - 11 lutego: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie
- 12–25 lutego: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie
Kiedy najlepiej wziąć urlop w 2024 roku?
Na koniec wskazówki dla wszystkich pracowników, którzy chcą w jak najbardziej efektywny sposób wykorzystać przysługujące im dni wolne. W 2024 roku na pewno warto wypełnić wnioski urlopowe uwzględniające wymienione poniżej daty. Przy takim rozplanowaniu urlopu wykorzystując zaledwie 11 dni urlopu, można zapewnić sobie kilka długich weekendów. Na przełomie kwietnia i maja, biorąc 3 dni wolnego, można odpoczywać aż 9 dni.
Dla czytelności wymieniamy najbardziej "opłacalne" dni urlopowe w poszczególnych miesiącach, wraz z krótkim wyjaśnieniem, dlaczego warto wykorzystać urlop właśnie wtedy.
- kwiecień: 29, 30 kwietnia (poniedziałek, wtorek) – w połączeniu z 2 maja (czwartek) da nam to aż 9 dni wolnego dzięki zagęszczeniu dni wolnych (1,3 maja).
- maj: 2 maja, 31 maja (czwartek, piątek) – pierwsza z dat to dzień pomiędzy świętami (omówione powyżej). 31 maja przypada tuż po ustawowo wolnym Bożym Ciele (30 maja, czwartek), co pozwala na uzyskanie czterodniowego weekendu.
- sierpień: 16 sierpnia (piątek) – to kolejna szansa na czterodniowy weekend ze względu na przypadające w czwartek (15 sierpnia) święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny;
- listopad: 8 lub 12 listopada – wybierając jedną z tych dwóch dat, zyskujemy kolejny 4-dniowy weekend ze względu na przypadające w poniedziałek Święto Niepodległości;
- grudzień: 23, 24, 27, 30, 31 grudnia – wykorzystując 5 dni urlopowych pod koniec roku, możemy odpoczywać w sumie aż 12 dni z rzędu (ostatni z nich przypadnie już w 2025 roku – najbliższy Nowy Rok wypada w środę).
Nie samą pracą żyje człowiek, a swoje obowiązki wykonuje najlepiej, gdy jest wypoczęty i spełniony w innych, niezawodowych aspektach. Mamy nadzieję, że w tym roku wszyscy nasi czytelnicy będą mieli szansę rozwinąć swoje kariery, ale także konstruktywnie wykorzystać wszystkie dni wolne.
Czytaj także:
Zobacz też:
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!