Kolejny powód, dla którego nie powinieneś odmawiać sobie piwa

Mówi ci coś hasło "dobry cholesterol"?

Naukowcy donoszą, że picie piwa ma jeszcze jeden korzystny wpływ na nasze zdrowie
Naukowcy donoszą, że picie piwa ma jeszcze jeden korzystny wpływ na nasze zdrowie123RF/PICSEL

Dbanie o wysoki poziom lipoprotein zawierających białka i lipidy (HDL) w osoczu krwi może uchronić cię przed miażdżycą. Co robić, aby dobrego cholesterolu było pod dostatkiem? Jednym ze sposobów jest regularne picie piwa.

Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych na The Pennsylvania State University. Tamtejsi naukowcy w ciągu ostatnich sześciu lat przebadali aż 80 tysięcy Chińczyków. Wśród nich byli zarówno abstynenci, spożywający alkohol okazjonalnie, jak i osoby, którym bardzo ciężko odstawić kieliszek.

Wyniki badań były jednoznaczne - u wszystkich osób pijących poziom HDL spadał wolniej niż u tych, którzy odżegnywali się od oferowanych im trunków. Pytanie tylko, ile trzeba pić, aby efekt ten faktycznie się utrzymał, a częste sięganie po butelkę lub kieliszek nie skończyło się alkoholizmem. Odpowiedź brzmi: umiarkowanie. Oznacza to około maksymalnie 6 półlitrowych butelek piwa tygodniowo. Oczywiście istnieje różnica między tym, czy wypijemy je "na raz", czy też rozłożymy w czasie. Podpowiemy, że najlepsza dla zdrowia naszego organizmu jest ta druga opcja.

Poziom dobrego cholesterolu u osób pijących piwo regularnie spada wolniej, niż u absytentów
Poziom dobrego cholesterolu u osób pijących piwo regularnie spada wolniej, niż u absytentów123RF/PICSEL

Wspomniane umiarkowane spożycie połączone z odpowiednią dietą - produkty bogate w oleje roślinne, ryby, orzechy - może sprawić, że nie będziemy musieli obawiać się o dobry cholesterol.

Co w sytuacji, w której od złocistego trunku wolimy coś mocniejszego? Wpływ kilkudziesięcioprocentowych napojów - spożywanych z umiarem - na poziom HDL nie jest już tak znaczący. Co ciekawe, naukowcy wśród 80 tys. badanych nie znaleźli... wystarczającej liczby miłośników wina, aby sprawdzić, czy ten alkohol również może pomóc w walce z miażdżycą.

Uczeni przestrzegają: zanim zaczniesz dbać o poziom dobrego cholesterolu opisaną wyżej metodą skontaktuj się najpierw ze swoim lekarzem. Zwłaszcza jeśli nie należysz do tych, którzy lubią więcej wypić.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ :

Na zdrowie! Ale nie przesadźcie z ilością opróżnionych kufli...
Na zdrowie! Ale nie przesadźcie z ilością opróżnionych kufli...123RF/PICSEL
Fitmania: Mocne plecy to podstawa!Video Brothers
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas