Koluchstyl - polski styl walki

Ponad pół wieku temu Włodzimierz Strzyżewski wymyślił popularną do dziś grę w ringo. Przed kilkoma laty w jego ślady poszedł białostoczanin Wiesław Koluch, których stworzył pierwszy polski styl walki. Od jego nazwiska nazywa się "Koluchstyl".

walka
walka123RF/PICSEL
Koluchstyl to całkowicie polski system walkikoluchstyl.plINTERIA.PL/materiały prasowe

Na macie, niczym zapaśnicy, walczą zawodnicy z różnych stylów walki; turnieje odbywają się w dwóch formach - sportowej i bojowej. Wielu ekspertów uważa ten styl za najbardziej bezpieczną i integracyjną dyscyplinę.

Koluchstyl został zaprezentowany już na Igrzyskach Sportu dla Wszystkich w 2012 roku. W kolejnym sezonie miał swój debiut, jako sport pokazowy, podczas World Combat Games w Sankt Petersburgu. W ten sposób otworzył sobie drogę do światowych imprez nieolimpijskich. Podczas mistrzostw świata w 2014 roku startowali przedstawiciele 29 krajów.

"Koluchstyl jest efektem ponad 30 lat moich doświadczeń w różnych stylach. To sztuka zawierająca w swojej formie rozwój fizyczny, psychiczny oraz duchowy. Ma za zadanie integrację zawodników z różnych stylów, stworzenia jak najbezpieczniejszej sportowej walki, w której zminimalizuje się kontuzje startujących na zawodach" - poinformował na swojej stronie internetowej Wiesław Koluch, który z sukcesami uprawiał m.in. judo i sumo.

W koluchstyl zawodnicy ubrani są w spodnie od judoki w kolorze niebieskim, granatowym lub białym, w żółte lub czarne koszulki bawełniane z krótkim rękawem oraz białe skarpety z dodatkowym ściągaczem na kostkach.

Pas jest znacznie krótszy od tych znanych z judo czy karate. Używaną są: pomarańczowy, zielony, niebieski, brązowy (są to stopnie kyu) i czarny (DAN). Ich barwa mówi o stopniu zaawansowania "właściciela", a także jak długo trenuje.

Koluch nie tylko wymyślił nowy sport, ale też napisał kilka książek, m.in. "Sumo po polsku" i "Pierścień mocy WK i ćwiczenia Koluch Chi".

W sportowej walce koluchstyl zawodnicy walczą tylko w parterze, pamiętając, aby chociaż jedno kolano dotykało podłoża maty.

Pojedynki składają się z trzech jednominutowych rund; wygrywa ta osoba, która zwycięży w przynajmniej dwóch z nich. W kategoriach dzieci i młodzieży do lat 16, runda trwa 30 sekund. Zawodnicy w koluchstyl stosują około 100 technik.

Nie stosuje się nazw kar. Jeżeli zawodnik wstanie dwukrotnie na nogi lub oderwie oba kolana od maty, po drugim ostrzeżeniu sędziego przegrywa walkę. Zabrania się także m.in. chwytania za odzież, jak również łapania za włosy, gryzienia itp.

Specjalne stroje mają również sędziowie - główny, środkowy i boczni. w przypadku arbitra głównego są to spodnie (spódnica) czarna, szara lub granatowa oraz biała koszulka lub bluzka.

Istnieje Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Związek Sportowy Koluchstyl w Białymstoku".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas