Luksusowy kurort Norlana dla miliarderów. Powstaje na Bliskim Wschodzie

W północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej powstaje Norlana, nadmorski kurort, w którym, oprócz żeglowania, będzie można spędzić czas na grze w golfa, jeździe konno lub odpoczynku w luksusowym hotelu.

Planowane dla 3 tysięcy mieszkańców miasteczko żeglarskie powstanie w ramach inwestycji nad Zatoką Akaba w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej. Nowy projekt powstający w ramach inwestycji megamiasta Neom został zaprojektowany przez międzynarodowe biuro architektoniczne 10 Design.

Choć bliskość wód zatoki będzie sprzyjała żeglarstwu, to inwestor postawił również na rozwój innych dyscyplin sportu i rekreacji. Powstanie m.in. 18-dołkowe pole golfowe, klub jeździecki i tenisowy.

Sercem Norlany jest marina wraz z otaczającymi ją apartamentami i hotelami

Samą marinę zaprojektowano na 120 jachtów. Ma być także międzynarodowym węzłem dla superjachtów, z usługami taksówek wodnych dostępnych dla mieszkańców i gości. Po wypoczynku na wodzie będzie można odpocząć w jednym z 711 apartamentów, rezydencji, willi lub dwóch hoteli.

Reklama

Wokół niej górzysty teren został wykorzystany przez architektów, aby niejako stopić projektowane budynki ze skałami. Dlatego zabudowa będzie miała wygląd bloków ułożonych w stosy z licznymi wspornikami.

- Norlana została zaprojektowana, aby na nowo zdefiniować współczesne i aktywne życie. Dzięki sportowi, zdrowiu i dobremu samopoczuciu w centrum tej nowoczesnej społeczności, mieszkańcy i goście będą mieli wszelkie możliwości rozwijania swoich pasji w tym wspaniałym i zrównoważonym pod względem środowiskowym otoczeniu - czytamy w komunikacie prasowym megainwestycji Neom.

- Kluczem do połączenia tych społeczności było utworzenie szeregu ścieżek umożliwiających każdemu poruszanie się pieszo - powiedział Chris Jones, a Rochana Verma, Senior Associate w 10 Design dodała: - Większość miast zaprojektowano z myślą o samochodach. Ludzie stają się coraz bardziej wycofani. Norlana to coś, co odróżnia społeczność, w której można doświadczyć szeregu udogodnień, które są ze sobą powiązane. To choreografia architektury i topografii. Na każdym rogu jest coś nowego do odkrycia.

Norlana to dziewiąty z dziesięciu projektów megaregionu Neom

W pierwszej kolejności poznaliśmy trzy ośrodki — flagowy projekt The Line, ośrodek sportów zimowych Trojena oraz region portowy Oxagon, w którym będzie dominował przemysł zaawansowanych technologii. Następnie ujawniono wyspiarski kurort Sindalah (w międzyczasie poinformowano o budowie kolejnych obiektach w kurorcie narciarskim takich jak futurystyczna platforma widokowa czy hotel o wyglądzie lodowej igły) i piąty w kolejności - Leyja.

W drugiej połowie listopada Neom ujawnił szósty region Epicon, który wygląda niczym kadr z filmu science - fiction. Siódmym projektem w kolejności była Sirana, a ósmym przestrzeń eventowa o nazwie Utamo.

Jak informował kilka tygodni temu branżowy serwis parametric-architecture.com, NEOM zastrzegł kilka nazw towarowych, które będą skupiać się na świadczeniu hoteli, usług odnowy biologicznej, obiektów sportowych i innych udogodnień, takich jak Utamo, Gidori, Xaynor, Jaumur, Zardun, Norlana, Aquellum, Siranna, Elanan i Treyam. Czekamy na ogłoszenia nowych kierunków.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: neom | Architektura | Arabia Saudyjska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy