Monumentalne dzieło. Największy obraz na świecie wykonany z piasku

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich utworzony największy na świecie obraz wykonany z piasku. Olbrzymich rozmiarów dzieło przedstawia dziesięć wybitnych osobistości pochodzących z tego kraju oraz kontury państwa. Stworzenia całości zajęło artyście cały miesiąc.

Obraz mierzy tyle, co trzy boiska piłkarskie
Obraz mierzy tyle, co trzy boiska piłkarskieTwitter

Kraje arabskie rywalizują między sobą w wielu różnych dziedzinach. Jednym z najbardziej ciekawych pojedynków jest oczywiście wyścig o posiadanie największego budynku na świecie, w którym obecnie prowadzą szejkowie z Dubaju ze swoim Burdż Chalifa, aczkolwiek od kilkunastu lat w tej kwestii nic się nie zmienia.

Zmienia się natomiast dzierżawca rekordu w kategorii "największy obraz na świecie wykonany z piasku". W Zjednoczonych Emiratach Arabskich stworzono dzieło o powierzchni aż 23 267,57 m². Oznacza to, że jest ono ponad trzykrotnie większe od standardowego boiska piłkarskiego.

Monumentalną grafikę można podziwiać w Abu Zabi, gdzie stworzył ją ceniony artysta specjalizujący się w tej dziedzinie - Nathaniel Alapide. Cały proces układania piasku zajął mu 30 dni, w trakcie których rozmieścił on zawartość 150 ciężarówek zapełnionych wspomnianą skałą osadową.

Na dziele znajdują się kontury arabskiego państwa oraz jego oficjalna skrócona nazwa "UAE" (skrótowiec od "United Arab Emirates"), nad którymi widnieją podobizny 10 wybitnych osobistości pochodzących z tego kraju.

Są to między innymi: Zajid ibn Sultan Al Nahajjan (pierwszy w historii prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich), Rashid bin Saeed Al Maktoum (były wiceprezydent kraju oraz były emir Dubaju), Chalifa ibn Zajid Al Nahajjan (drugi w historii prezydent ZEA, właśnie od jego imienia pochodzi nazwa największego budynku na świecie), Muhammad ibn Raszid Al Maktum (premier kraju oraz emir Dubaju) czy Muhammad ibn Zajid Al Nahajjan (książę, następca tronu emira Abu Zabi).

Poprzedni rekord należał do szejków z Kuwejtu, którzy trzy lata temu zlecili stworzenie obrazu mającego 15 876,22 m². Znajdował się na nim ówczesny emir Kuwejtu - Sabah al-Ahmad al-Dżabir as-Sabah.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas