Morfologia: Co można wyczytać z krwi?
Morfologia krwi to jedno z podstawowych i najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Dzięki niemu można określić ogólny stan zdrowia badanego, zakażenia i inne stany chorobowe mogące być zagrożeniem dla zdrowia.
Morfologia krwi obwodowej jest badaniem, dzięki któremu można ocenić najważniejsze parametry dotyczące elementów morfotycznych krwi, czyli erytrocytów (czerwonych krwinek), leukocytów (białych krwinek) i trombocytów (płytek krwi). Po pobraniu krwi do badania morfologicznego krwi, można również wykonać badanie biochemiczne krwi.
W przypadku podstawowego badania krwi powinno się przyjść rano i na czczo. Wcześniejsze zjedzenie posiłku mogłoby wpłynąć na wynik badania, np. po obfitym posiłku wzrasta poziom białych krwinek. Jeśli badany przyjmuje od dłuższego czasu leki, powinien o tym poinformować lekarza lub pielęgniarkę, gdyż może to mieć wpływ na wynik badania. Trzeba również poinformować o przebytej żółtaczce w celu zachowania szczególnych środków ostrożności. Obecnie procedury pobierania krwi są tak przeprowadzane, aby uniemożliwić zakażenie żółtaczką, jednak zawsze lepiej "dmuchać na zimne".
Z żyły w zgięciu
Badanie jest proste i szybkie. Lekarz lub pielęgniarka poproszą badanego, aby usiadł i podwinął rękaw. Krew pobierana jest najczęściej z żyły w zgięciu łokciowym, rzadziej na grzbiecie dłoni lub stopy, z tętnicy udowej lub u dzieci z palca.
Na rękę zakładana jest opaska (staza) - ucisk ma spowodować napełnienie żył, co ułatwi pobranie krwi. Pielęgniarka może również poklepać lub masować rękę i miejsce wkłucia, ewentualnie poprosić badanego o kilkukrotne zaciśnięcie ręki w pięść i jej rozluźnienie.
Nie zginaj ręki
Miejsce wkłucia zostanie oczyszczone i przetarte gazikiem nasączonym środkiem dezynfekującym. Igła powinna być wkłuta pod kątem (około 30°) do skóry, co ułatwia wprowadzenie do żyły. Krew zostanie pobrana do sterylnej probówki lub specjalnego jałowego zestawu pojemników. Najczęściej pobiera się około 20-30 ml krwi, co jest wartością w żaden sposób nie zagrażającą zdrowiu dorosłego człowieka.Po wyjęciu igły miejsce nakłucia należy ucisnąć, aby zatamować krwawienie. Należy przytrzymać gazik, aż ustąpi krwawienie, ewentualnie założyć mały samoprzylepny opatrunek. Nie wolno zginać ręki! Zgięcie spowoduje powstanie krwiaka w okolicy nakłucia!
Milena Pietrzykowska