Nadchodzą wielkie śnieżyce i mrozy – atak zimy w Polsce nieunikniony!

Już w najbliższą sobotę doświadczymy zimy, jakiej dawno nie było. Będziemy mieć do czynienia ze śnieżycami, zamieciami oraz siarczystymi mrozami dochodzącymi nawet do -20 stopni Celsjusza.

Wszyscy fani zimy mogą być usatysfakcjonowani. Już jutro (10.12) nastąpi nagła zmiana pogody, która przyniesie falę chłodu i śniegu, a wszystko przez napływający do nas Niż Brygida. Jednakże na początku będzie morko - niż przyniesie bardzo intensywne opady deszczu, zwłaszcza na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Z piątku na sobotę na Podhalu wystąpi gołoledź, na którą będą musieli uważać zwłaszcza kierowcy. Z kolei na północy kraju mogą pojawić się marznące mgły ograniczające widoczność do 200 metrów.

Jak informuje IMGW w sobotni wieczór, w nocy z soboty na niedzielę i w samą niedzielę można spodziewać się śnieżyc. Może wówczas spaść nawet do 15 cm śniegu, zwłaszcza w Karpatach. Według rzecznika IMGW Grzegorza Walijewskiego, w niedzielę śnieg będzie mieć grubość 20 cm na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Ziemi Lubuskiej, Opolszczyźnie, czy w województwie świętokrzyskim. W tym czasie może wystąpić także gołoledź.

Reklama

Z kolei w poniedziałek śnieg spadnie na Pomorzu i w zachodnich obszarach kraju, gdzie będzie można cieszyć się 10-centymetrową warstwą puchu. Niestety raczej nie będziemy mieć spokojnych dni, ponieważ prędkość wiatru będzie wynosić od 70 do nawet 90 km/h, co spowoduje zawieje śnieżne i zamiecie, podczas których trzeba szczególnie na siebie uważać.

Do Polski nadchodzą mrozy

Po śniegu i zawiejach przyjdzie czas na siarczyste mrozy. Z wtorku na środę na południu Polski i na Podlasiu będzie można odnotować temperaturę do -13 stopni Celsjusza, w centrum będzie około -8 stopni, z kolei -4 stopnie odczujemy na północnym zachodzie naszego kraju. Najniższe temperatury będzie można zarejestrować w górach, gdzie będzie naprawdę zimno - nawet do -20 stopni Celsjusza. Do końca tygodnia, w nocy, temperatura w Polsce w wielu miejscach może spaść do -10 stopni Celsjusza, z kolei w ciągu dnia temperatura będzie wynosić od -5 do -1 stopnia. W poszczególnych regionach może pojawić się słaby śnieg, zaś na wybrzeżu deszcz ze śniegiem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zima w Polsce | pogoda | mrozy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy