Najlepsze miasta do życia w Polsce. Ranking może być sporym zaskoczeniem

Gdzie najlepiej żyje się w Polsce? Które miasta są pod tym względem najlepsze, a jakie najgorsze? Odpowiedzi na te pytania oraz wiele innych przynosi nowy ranking dotyczący miast do życia w kraju. Względem jego poprzedniej edycji doszło do pewnych zmian i pewne mogą stanowić niemałe zaskoczenie.

Najlepsze miasta do życia w Polsce. Ranking może być sporym zaskoczeniem.
Najlepsze miasta do życia w Polsce. Ranking może być sporym zaskoczeniem.123RF/PICSEL

Nowy ranking miast najlepszych do życia w Polsce bazuje na danych udostępnionych m.in. przez GUS, NFZ oraz GIOŚ. Serwis Business Insider na ich podstawie stworzył zestawienie, które pokazuje duże miejscowości w kraju będące pod tym względem lepszymi lub gorszymi.

Najlepsze miasta do życia w Polsce to Olsztyn

Liderem rankingu jest miasto, które z pewnością nie wydawałoby się w tym zestawieniu oczywiste. To Olsztyn, gdzie znajduje się planetarium i obserwatorium, który może pochwalić się sumą 32 punktów (mniej to lepiej). Na drugim miejscu jest Lublin (41 punktów), a na trzecim uplasowały się (z wynikiem 42 punktów) Gdańsk i Poznań.

Dla porównania Warszawa jest mniej więcej w środku zestawienia i ma 46 punktów. Duży spadek (względem poprzedniej edycji rankingu) zaliczył Wrocław z 55 punktami. Trzeci od końca jest Kraków (59 punktów), a miano niechlubnego "lidera" ma Białystok (79 punktów).

Olsztyn ma pierwsze miejsce, choć nie wygrał żadnej z sześciu kategorii. Jednak w przypadku trzech znalazł się na podium. O dużym sukcesie miasta przesądziły takie aspekty jak dostępność mieszkań (2. miejsce), niska przestępczość (również 2. pozycja) czy dobra jakość powietrza (3. miejsce).

Warszawa w górę, a Wrocław w dół

Warszawa, która plasuje się w rankingu na 7. pozycji, mocno podskoczyła (z 14. miejsca). Miasto wypada najlepiej pod względem średnich zarobków. Ma też niskie bezrobocie oraz coraz lepsze powietrze. Jednak w przypadku cen mieszkań jest na ostatnim miejscu, co jednak pewnie nie dziwi.

Natomiast Wrocław spadł na 11. miejsce. Stolica Dolnego Śląska wypada dobrze pod względem niskiego bezrobocia i średniego wynagrodzenia. Niestety o złym wyniku przeważyły m.in. gorsza jakość powietrza, dostępność mieszkań czy przestępczość. Miasto spadło w zestawieniu z 4. pozycji, choć jeszcze do niedawna wydawało się, że może wskoczyć na podium.

W Krakowie jeszcze gorzej

Kraków uplasował się na 3. pozycji rankingu, ale od końca. 14. miejsce w zestawieniu jest wynikiem bardzo złej dostępności mieszkań czy słabej jakości powietrza i podwyższonej przestępczości. Była stolica Polski wypada jednak dobrze pod względem średnich zarobków czy niskiego bezrobocia.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

***

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas