Najlepsze sposoby na kaca. Co na ból głowy po sylwestrowej nocy?

Podczas imprezy sylwestrowej łatwo się zapomnieć i wypić nieco za dużo alkoholu. Dla wielu następny dzień jest wyjątkowo ciężki. Ból głowy, złe samopoczucie. Na szczęście jest kilka domowych sposobów na kaca.

  • Kac jest w rzeczywistości terminem, który odnosi się do grupy objawów, które pojawiają się najczęściej po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu. 
  • Do typowych objawów kaca należą m.in.: ból głowy, nudności, pragnienie, nadwrażliwość na dźwięki i światło, osłabienie i pocenie się.

Co powoduje kaca?

Alkohol, a właściwie kongenery, czyli substacje chemiczne, które powstają w procesie fermentacji, powodują w naszym organizmie szereg zmian, które mogą doprowadzić do powstania kaca. Wśród zmian są:

Reklama
  • łagodne odwodnienie - przyczynia się do występowania takich objawów jak zmęczenie, pragnienie i ból głowy
  • podrażnienie błony śluzowej żołądka, które powoduje uczucie nudności i ból
  • zaburzenia snu, które przyczyniają się do poczucia zmęczenia
  • narażenie na działanie aldehydu octowego, toksycznego produktu metabolizmu alkoholu
  • zapalenie w organizmie, które przyczynia się do złego samopoczucia.

Czytaj także | Wódka z energetykiem. Ten drink pobudza, ale jest bardzo niebezpieczny

Sposoby na kaca rano po ciężkiej sylwestrowej nocy 

Choć budząc się z kosmicznym kacem po sylwestrowej imprezie często ostatnią myślą, jaka nam przychodzi do głowy, jest jedzenie, to warto o nim pomyśleć rano. Jeśli obawiasz się, że nie dasz rady nic przełknąć, zacznij dzień od gorącej kąpieli lub prysznica. Ciepła woda poprawia krążenie krwi, odpręża i relaksuje.

Po takim półgodzinnym "domowym kac-spa", gdy poczujesz się znacznie lepiej, warto przygotować sobie śniadanie. Najlepsze będą jajka na miękko lub kawałek tłustego mięsa. Jeśli wiesz, że następny dzień może być wyjątkowo ciężki, ugotuj wcześniej tłusty rosół lub kwaśną zupę (żurek, kapuśniak, ogórkową). Pomogą również owoce zawierające witaminę C.

Do picia najlepsza będzie woda niegazowana, napoje izotoniczne, soki z owoców cytrusowych i woda z ogórków. Z ciepłych napojów możesz zrobić sobie zieloną herbatę, czarną herbatę z miodem i imbirem. Twój organizm nie obrazi się też za maślankę lub kefir.

Co na ból głowy na kacu?

Choć na rynku jest wiele preparatów na kaca, a w domowej apteczce znajdziemy przynajmniej jeden lek przeciwbólowy, to warto uważać. Preparaty zawierające paracetamol w połączeniu z alkoholem wytwarzają toksyczny dla wątroby metabolit. Bezpieczniejszy jest kwas acetylosalicylowy, ale w związku z tym, że rozrzedza krew, zbyt duża ilość może doprowadzić do krwawień.

Lepszym rozwiązaniem mogą być gotowe preparaty nawadniające, np. elektrolity. Można również uzupełnić zapasy magnezu, który jest wypłukiwany przez nadmierną ilość alkoholu.

Po jakim alkoholu nie ma kaca?

Okazuje się, że na kaca wpływ ma nie tylko ilość spożywanego alkoholu, ale również to, co pijemy. Najmniejszego kaca można spodziewać się po jasnym alkoholu jak np. wódka, samodzielnie zrobiona cytrynówka czy białe wino. Ciemny alkohol będzie sprzyjał niechcianym objawom. Lepiej więc unikać ciemnych piw, czerwonego wina, ale także whisky, brandy czy bourbonu.

Podczas imprezy omijaj również drinki, które zawierają mieszankę alkoholi. Samemu również warto trzymać się jednego gatunku. Zaczynanie imprezy od piwa, picie następnie wina i okazjonalnie wznoszenia kieliszka wódką stanowczo nie polecamy! 

Oczywiście najlepszym i najzdrowszym sposobem na kaca jest picie alkoholu z umiarem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kac | alkohol | Sylwester
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy