Naukowcy wykazali, że cukrzyca przyspiesza starzenie się mózgu
Najnowsze badania wskazują, że pacjenci z cukrzycą typu drugiego mieli znaczne gorsze wyniki poznawcze w porównaniu ze zdrowymi osobami na tym samym poziomie wykształcenia i w tym samym wieku.
Badacze przeanalizowali dane medyczne pochodzące od 20 000 osób z brytyjskiego Biobanku. Udowodnili oni, że cukrzyca przyspiesza normalny proces starzenia się mózgu. Dłuższy czas trwania cukrzycy powoduje wyższą neurodegenerację.
Nowe badania dotyczące cukrzycy
Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym eLife. Naturalne starzenie się mózgu pacjentów posiadających cukrzycę typu 2 jest przyspieszone o około 26 proc. w porównaniu do osób bez tej przypadłości.
Według badań, cukrzyca typu 2 posiada podobny wzór neurodegeneracji jak naturalne starzenie, ale postępuje szybciej. Nawet normalne starzenie mózgu może być związane ze zmianami w regulacji glukozy przez insulinę w mózgu.
Poważne uszkodzenia w strukturze mózgu może wystąpić jeszcze przed identyfikacją choroby. Dlatego też, naukowcy apelują o opracowanie bardziej szczegółowych metod identyfikacji zmian w mózgu spowodowanych cukrzycą.
Badacze zauważają również, że będzie trudno odróżnić normalne starzenie się mózgu od starzenia mózgu spowodowanego lub przyspieszonego przez cukrzycę. W przeprowadzonych badaniach po raz pierwszy porównano bezpośrednie zmiany neurologiczne u zdrowych ludzi w ciągu ich życia, z osobami w tym samym wieku posiadających cukrzycę.
Rutynowe oceny kliniczne w celu zdiagnozowania cukrzycy zazwyczaj koncentrują się na poziomie glukozy we krwi, poziomie insuliny i procencie masy ciała. Jednak neurologiczne skutki cukrzycy typu 2 mogą ujawnić się na wiele lat, zanim będą mogły zostać wykryte za pomocą standardowych środków, więc do czasu zdiagnozowania cukrzycy typu 2 za pomocą konwencjonalnych testów, pacjenci mogli już doznać nieodwracalnego uszkodzenia mózgu
Cukrzyca ma wpływ na starzenie się mózgu
Aby przeprowadzić szczegółowe badania dotyczące cukrzycy, naukowcy wykorzystali największy dostępny zestaw danych dotyczących struktury i funkcji mózgu w całym okresie życia człowieka - były to dane Biobanku z Wielkiej Brytanii. Zebrano informacje dotyczące 20 000 osób w wieku od 50 do 80 lat.
Dane zawierają skany mózgu i pomiary funkcji mózgu osób zdrowych i chorych na cukrzycę typu 2. Naukowcy określili, które zmiany strukturalne i poznawcze są specyficzne dla cukrzyków, a następnie potwierdzili te wyniki, porównując je z metaanalizą prawie 100 innych badań.
Okazało się, że cukrzyca typu 2 powoduje zmiany w funkcjach wykonawczych, takich jak pamięć robocza (jednoczesne przechowywanie i przetwarzanie informacji), uczenie się i elastyczne myślenie. Cukrzycy mieli dalszy 13,1 proc. spadek funkcji wykonawczych poza efektami związanymi z wiekiem, z kolei szybkość przetwarzania informacji zmniejszyła się o 6,7 proc. w porównaniu z osobami w tym samym wieku bez cukrzycy.
W porównaniach skanów MRI, naukowcy odkryli ogólny spadek objętości istoty szarej wraz z wiekiem, zwłaszcza w obszarze prążkowia (striatum), które ma kluczowe znaczenie dla funkcji wykonawczych mózgu. Dla osób chorujących na cukrzycę typu 2 widoczny był dalszy 6,2 proc. spadek istoty szarej w obszarze prążkowia i w innych regionach mózgu.
- Nasze odkrycia sugerują, że cukrzyca typu 2 i jej progresja mogą być związane z przyspieszonym starzeniem się mózgu, potencjalnie z powodu upośledzonej dostępności energii, powodującej znaczące zmiany w strukturze i funkcji mózgu - mówi Lilianne Mujica-Parodi, dyrektor Laboratorium Neurodiagnostyki Obliczeniowej, z Stony Brook University.