Wykopał skarb z epoki żelaza. Nie zostanie z pustymi rękami
Podczas poszukiwań z wykrywaczem metali na terenie hrabstwa Oxfordshire w Anglii detektorysta wykopał urnę pełną niezwykłych przedmiotów. Wyjątkowy zbiór datowano na epokę żelaza. Odkrycie zostało oficjalnie uznane za skarb. Zabytkami zainteresowało się muzeum, a odkrywca może liczyć na nagrodę pieniężną.

Znalazł artefakty z epoki żelaza. Zbiór uznano za skarb
W różnych miejscach na całym świecie kryją się historyczne ciekawostki i zapomniane bogactwa, które co jakiś czas są odkrywane przez archeologów lub poszukiwaczy z wykrywaczami metalu. Wielu niesamowitych znalezisk dokonuje się także m.in. w Wielkiej Brytanii, a poszukiwacze, którzy znajdą tam skarb, przy sprzyjających okolicznościach mogą liczyć na nagrodę - wynagrodzenie.
Teraz uwaga skupiła się m.in. na pokaźnym skarbie z epoki żelaza. Wyjątkowy zestaw artefaktów, w tym bogato zdobiona brosza z wizerunkiem konia i inne obiekty sprzed wielu lat zostały znalezione przez poszukiwacza przeczesującego z wykrywaczem metali tereny hrabstwa Oxfordshire w Anglii. Datuje się, że skarb został zakopany między 50 a 150 rokiem naszej ery - w okresie rzymskiej inwazji na Brytanię. Całość została oficjalnie uznana za skarb narodowy i podlega brytyjskiemu prawu ochrony dziedzictwa. Odkrywca może więc liczyć na nagrodę - obiektem zainteresowało się bowiem muzeum.
Cenne znalezisko. Broszka z koniem i srebrna moneta sprzed 2000 lat
Skarb z epoki żelaza odkryty został w 2020 roku w Rotherfield Peppard. Poszukiwacz przeczesywał okolice tamtejszej parafii, gdy usłyszał wyraźny sygnał i zaczął kopać. Znalezisko, ukryte w ceramicznej urnie zabezpieczonej kamieniem żarnowym, kryło nie tylko broszę, ale też inkrustowany uchwyt patery, drugą broszę, srebrną rzymską monetę i ołowiany ciężarek.
Wyjątkowy zbiór cennych artefaktów przeszedł badania, a teraz może zyskać drugie życie - i przynieść odkrywcy pewną sumę. Wszystko ze względu na zainteresowanie Muzeum Oxfordshire, które chce uzupełnić kolekcję o ten eksponat, a swoje zaangażowanie w dążeniu do tego celu wykazała też Rada Hrabstwa Oxfordshire.
Trwa walka o wykupienie skarbu, ale potrzebne jest wsparcie. O co chodzi? Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum Oxfordshire rozpoczęło właśnie kampanię crowdfundingową, by pozyskać 10,5 tysiąca funtów, które pomogą muzeum w nabyciu wyjątkowego znaleziska.
- To unikalna okazja, by pozyskać fascynującą kolekcję przedmiotów, która opowiada nam tak wiele historii o naszych przodkach z epoki żelaza, sprzed tak dawna - mówi radny Neil Fawcett w komunikacie Rady Hrabstwa Oxfordshire. - Mam nadzieję, że lokalni mieszkańcy pomogą nam w naszym dążeniu do zachowania tych niezwykle historycznych i cennych przedmiotów dla obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców Oxfordshire.
Pierwsza taka akcja w historii muzeum. Będzie nagroda dla odkrywcy
Organizatorzy zbiórki podkreślają, że to pierwsza tego typu akcja w historii muzeum i apelują o wsparcie. Każdy, kto przekaże więcej niż 20 funtów, otrzyma zaproszenie na specjalny pokaz skarbu z udziałem kuratora archeologii. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone wyłącznie na wsparcie zakupu i konserwacji artefaktów. Muzeum Oxfordshire, wspierane przez Stowarzyszenie Przyjaciół, od lat gromadzi i udostępnia lokalne dziedzictwo - zarówno na wystawach, jak i w formie zdigitalizowanej - online. Ten nowy nabytek ma szansę stać się jednym z jego najcenniejszych eksponatów.
Zgodnie z brytyjskim prawem, odkrywca takiego skarbu ma prawo do nagrody pieniężnej, jeśli jego znalezisko zostanie uznane za skarb. W momencie, gdy zostanie on wykupione, pieniądze trafiają do odkrywcy i właściciela gruntu, zwykle po równo.