Coś namieszało w Wielkim Kanionie 56 tys. lat temu. Nowe badania
Nowe badania sugerują powiązania między powstaniem krateru uderzeniowego w Arizonie i zmianami w Wielkim Kanionie. Potężne uderzenie meteorytu, które utworzyło słynny dziś Krater Meteorytowy, mogło wywołać gigantyczne osuwisko w Wielkim Kanionie. W jego wyniku powstała tama, która zablokowała rzekę Kolorado i utworzyła dawne jezioro 56 tys. lat temu.

Wielki Kanion i Krater Meteorytowy. Zaskakujące połączenie sprzed 56 tys. lat
Dwie słynne na całym świecie atrakcje Arizony - Wielki Kanion i Krater Meteorytowy (inaczej Krater Barringera) - mogą mieć ukryty związek, jak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez badaczy Uniwersytetu Arizony i Uniwersytetu Nowego Meksyku. Wyniki, które potwierdzają tę hipotezę, obejmują datowanie radiowęglowe i termoluminescencyjne śladów z jaskiń Wielkiego Kanionu, w tym słynnej Jaskini Stantona, gdzie prowadzono już wykopaliska archeologiczne w związku z innym odkryciem - śladów dawnego osadnictwa.
- Uderzenie meteorytu w Arizonie w Stanach Zjednoczonych 56000 lat temu wywołało osuwisko w Wielkim Kanionie, które zatamowało rzekę Kolorado i stworzyło paleojezioro - ogłosili badacze.
Osuwisko zablokowało rzekę Kolorado. Podpowiedź kryła się w jaskiniach kanionu
Pomysł, że meteoryt mógł wywołać w blokujące rzekę osuwisko w regionie kanionu marmurowego, który stanowi początek Wielkiego Kaniony, nie jest nowy - pojawił się już w latach 80. Teraz jednak, dzięki nowym metodom badawczym i pozyskanym w ten sposób danym, hipoteza znów zyskała na sile.
Badane teraz ślady obejmują próbki drewna dryftowego i osadów, pozostawione w jaskiniach kanionu prawdopodobnie właśnie przez wody dawnego jeziora. Te pozostałości znaleziono nawet jaskiniach położonych na wysokości ok. 940 m n.p.m.! Analizy sugerują, że tama z osuwiska spiętrzyła wodę, tworząc ogromne paleojezioro, które z czasem przelało się i zanikło - działało to podobnie jak nowoczesne zapory.
Geologiczna zagadka rozwiązana? To nie takie proste
Czy uderzenie meteorytu, który pozostawiło w Arizonie ślad w postaci słynnego krateru, mogło wywołać tak duże osuwisko? Obliczenia naukowców wskazują, że w tamtym okresie powstała fala sejsmiczna o sile ok. 5,4 w skali Richtera, która mogła wstrząsnąć klifami Wielkiego Kanionu, doprowadzając do osunięcia ogromnych głazów, co faktycznie może być powiązane z uderzeniem meteorytu w Ziemię.
- Istnieją inne możliwości, takie jak losowy osuwisko skalne lub lokalne trzęsienie ziemi w ciągu tysiąca lat od powstania krateru meteorytowego, które mogły wydarzyć się niezależnie - podają badacze.
Choć naukowcy zastrzegają, że nie mają twardych dowodów, zbieżność dat i danych z różnych źródeł sugeruje, że coś niezwykłego wydarzyło się tam 56 tysięcy lat temu - i być może rzeczywiście połączyło Wielki Kanion z Kraterem Meteorytowym w jedną fascynującą historię o przeszłości Ziemi. Wyniki badań opublikowane zostały w czasopiśmie naukowym "Geology", a komunikaty na temat odkrycia udostępniły Uniwersytet Arizony i Uniwersytet Nowego Meksyku.