Nie potrzebujesz małżonka, wystarczy pies lub kot
Dla wielu z nas pies czy kot to coś więcej niż zwierzę domowe, to pełnoprawny członek rodziny. I choć każdy właściciel czworonoga mógłby potwierdzić, jak wiele radości przynosi codzienność z pupilem, teraz mówi o tym także nauka. Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Kent potwierdzają: obecność zwierzaka w życiu człowieka może przynosić psychiczne korzyści porównywalne z miłością… albo sowitą podwyżką.

Naukowcy z Uniwersytetu Kent przeanalizowali dane zebrane od 2500 brytyjskich rodzin, oceniając ich poziom zadowolenia z życia. Okazało się, że posiadanie psa lub kota znacząco wpływa na ogólny dobrostan i właściciele czworonogów oceniali swoje szczęście wyżej aż o 3-4 punkty na siedmiopunktowej skali. To wynik porównywalny z regularnymi spotkaniami z bliskimi czy nawet... rocznym dochodem wyższym o 70 tysięcy funtów, czyli około 400 tysięcy złotych.
Jeśli przypisujemy wartość pieniężną relacjom międzyludzkim, to dlaczego nie zrobić tego samego w przypadku zwierząt? Dla wielu z nas to przecież najlepsi przyjaciele i bliscy towarzysze życia
Mniej stresu, więcej zdrowia
Ale to nie tylko kwestia emocji. Posiadanie zwierzęcia to także konkretne korzyści zdrowotne. Codzienne spacery z psem poprawiają kondycję fizyczną, wpływają korzystnie na serce i krążenie. Obecność kota w domu może zmniejszać ryzyko wystąpienia astmy czy alergii u dzieci.
Zwierzęta w polityce społecznej?
Co więcej, samo głaskanie pupila obniża poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a to przekłada się na lepsze samopoczucie, niższe ciśnienie krwi i mniejsze ryzyko depresji. Nie dziwi więc, że aż 1 na 4 Brytyjczyków przyznaje, iż po ciężkim dniu w pracy bardziej czeka na spotkanie z pupilem niż z... partnerem.
Wnioski z badań niosą za sobą również potencjał do realnych zmian w polityce zdrowotnej. Dr Gschwandtner sugeruje, że obecność zwierząt w naszych życiach powinna być brana pod uwagę przy planowaniu strategii społecznych i zdrowotnych.
Zwierzęta nie tylko towarzyszą, ale realnie wpływają na nasze zdrowie i jakość życia. Ich wartość jest nie tylko emocjonalna, ale też ekonomiczna
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 87 tys. obserwujących nasz fanpage - polub GeekWeek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!