Niezwykła kolekcja monet trafi na aukcję. Jest warta miliony

Niezwykle cenna, słynna kolekcja Larsa Emila Bruuna przez sto lat była zdeponowana w duńskich instytucjach. Dopiero teraz spadkobiercy kupca i numizmatyka w końcu mogą nią dysponować. Zdecydowali, że trafi na aukację - jest warta miliony. Dlaczego nie można było tknąć numizmatów przez tyle lat i na jaką kwotę jest obecnie wyceniana ta niezwykła kolekcja?

Niezwykle cenna kolekcja monet trafi na aukcję. Zdj. ilustracyjne.
Niezwykle cenna kolekcja monet trafi na aukcję. Zdj. ilustracyjne.Dominik Gajda/REPORTEREast News

Lars Emil Bruun urodził się w XIX wieku, był duńskim kupcem i zapalonym numizmatykiem. Najróżniejsze okazy zbierał przez całe życie, od najmłodszych lat. W swojej kolekcji posiadał kilkanaście tysięcy rozmaitych monet oraz banknoty. Gromadził także medale.

Ten zbiór uznawany jest za jedną z największych prywatnych kolekcji, w której znalazły się monety i medale duńskie, szwedzkie i brytyjskie, a także okazy z innych krajów. Teraz, po stu latach od śmierci właściciela zbiorów, numizmaty trafią na aukcję.

Kolekcja monet i medali jest warta miliony

Spadkobiercy duńskiego kupca, który wzbogacił się przede wszystkim na handlu masłem, musieli czekać aż sto lat, aby móc spieniężyć kolekcję numizmatów i medali, zgromadzoną przez ich przodka, Larsa Emila Bruuna. Dlaczego tak długo? Ponieważ kupiec umieścił taki zapis w testamencie.

Dokładnie Bruun zaznaczył, że jego zbiór monet, banknotów i medali m.in. z Danii, Norwegii, Szwecji i Niemiec oraz jego literatura numizmatyczna, mają stanowić zabezpieczenie dla państwa przez okres stu lat. Zdecydował tak ze względu na obserwowanie zniszczeń związanych z I wojną światową.

- Przez sto lat po mojej śmierci kolekcja będzie służyć jako rezerwa dla Królewskiej Kolekcji Monet i Medali w Kopenhadze w tym sensie, że w przypadku znacznego zniszczenia jej w wyniku pożaru lub utraty w wyniku kradzieży, lub innego podobnego zdarzenia, moja kolekcja zostanie przekazana państwu w prezencie. Jeśli jednak w następnym stuleciu zbiory narodowe nie pozostaną naruszone, zostaną one sprzedane na aukcji publicznej, a dochód przypadnie osobom będącym moimi bezpośrednimi potomkami - cytuje odpowiedni zapis Stack's Bowers Galleries, instytucja obsługująca aukcję kolekcji Bruuna.

Cztery wielkie szafy skrywają skarb w postaci gigantycznej kolekcji Larsa Emila Bruuna.Stack's Bowers Galleriesmateriał zewnętrzny

Niezwykle cenny zbiór numizmatów

Pierwotnie zbiór zdeponowano w Muzeum Historii Narodowej na zamku Frederiksborg, ale z czasem został przeniesiony do Nationalbanken (banku centralnego Danii) w Kopenhadze. Teraz trafił do rąk potomków kolekcjonera. Wyjątkowy zestaw liczy ok. 20 tys. przedmiotów, w tym ok. 15 tys. monet. Portal tematyczny CoinsWeekly podaje, że kolekcję należy uznać za najcenniejszy obecnie zbiór monet i medali z różnych zakątków świata, jaki kiedykolwiek trafił na aukcję.

Według doniesień Bloombera, co najmniej jeden potomek Bruuna starał się obejść zapisy z testamentu, jednak bezskutecznie. Źródło podaje także, że obecnie kolekcję wycenia się na 72 miliony dolarów (około 300 milionów złotych). Wycena ta oparta jest na wysokości ubezpieczenia zbioru: jest to 500 mln duńskich koron. Według eksperów z domu aukcyjnego, choć podejrzewano, że może być to nieco zawyżona wartość, to jednak ze względu na stan i rodzaj elementów kolekcji, prognozy są słuszne.

Wyjątkowe numizmaty trafią na aukcję

Począwszy od jesieni 2024 roku na aukcji publicznej prezentowane będą poszczególne części niezwykłego zbioru Bruuna, a sprzedaż dóbr ma trwać przez kilka lat.

- Jako mieszkaniec Danii jestem niezwykle szczęśliwy, że Stack's Bowers Galleries powierzono to prestiżowe zadanie - o czym marzyłem od początków mojej kariery jako entuzjasty monet. Po obejrzeniu kolekcji na własne oczy uderzyła mnie jej różnorodność i jakość, oferująca kompleksową narrację o ewolucji monetarnej. Od przedmiotów podstawowych po niezwykle rzadkie skarby najwyższej jakości, kolekcja Bruuna odzwierciedla tysiącletnią podróż numizmatyczną Skandynawii - powiedział Henrik Holt Christensen, starszy dyrektor ds. przesyłek w Stack's Bowers Galleries.

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas