Niezwykłe centrum kultury i nauki inspirowane migrującymi ptakami
Słynne biuro Zaha Hadid Architects zaprojektowało Chinach centrum, w którym spotka się nauka i kultura. Bryła obiektu była inspirowana formacją migrujących ptaków.
Centrum Sztuki posadowiono na podium mniej więcej pośrodku sztucznego jeziora. Dostęp jest zapewniony dzięki kładkom i tunelom rozciągającym się przez jezioro do jego brzegu.
Centrum kultury inspirowane naturą
Architekci podzielili obiekt na cztery skrzydła - dwa większe i dwa mniejsze, które otaczają centralny plac. Pełni on funkcję wspólnego zewnętrznego foyer dla wszystkich instytucji, które znajdą się wewnątrz. Choć całość wygląda jak jeden spójny obiekt, to w rzeczywistości stanowi połączenie czterech osobnych budynków, w których mieścić się będą trzy instytucje: Centrum Sztuk Performatywnych z Teatrem Wielkim na 1,2 tys. miejsc i wielofunkcyjną salą Black Box na 500 miejsc, Interaktywne Centrum Nauki i Muzeum Sztuki.
Teatr Wielki i Muzeum Sztuki wykończono jasnymi materiałami, a Centrum Nauki i sala Black Box otrzymają ciemniejsze wykończenie.
Wnętrze Teatru Wielkiego jest kontynuacją kompozycji zewnętrznego zadaszenia w stylu wspomnianego klucza. Rozmieszczenie i kąt paneli sufitowych zoptymalizowano pod kątem odbijania lub pochłaniania dźwięku. Całość zaprojektowano tak, aby obiekt spełniał najwyższe standardy akustyczne wymagane podczas przedstawień lokalnych, krajowych i międzynarodowych.
Muzeum Sztuki dostosowuje geometrię dachu tak, aby obramował główne atrium, co pozwoli na doświetlenie wnętrza promieniami słonecznymi, tworząc pionową powierzchnię do ekspozycji dzieł sztuki. Za nią zaprojektowano wewnętrzną galerię, pomieszczenia magazynowe i administracyjne.
Wnętrze Centrum Nauki również nawiązuje do geometrii dachu i zapewni odpowiednią przestrzeń do doświadczania nauki poprzez interaktywne eksponaty. Znajdzie się tu również sala wykładowa, w której będą mogły się odbywać zarówno pokazy popularnonaukowe, jak i prezentacje nowych odkryć.
Miejskie Centrum Sztuki Zhuhai Jinwan ma również kilka interaktywnych terenów zewnętrznych, w tym amfiteatr po zachodniej stronie, w którym odbywają się występy plenerowe.
Nie tylko nowoczesny wygląd. Ważny jest również klimat i środowisko
Cała inwestycja dostosowana jest do panującego w tej części Chin klimatu subtropikalnego. Połączono odpowiednie doświetlenie naturalnym światłem z ochroną przed nadmiernym światłem i gorącem. Nad komfortem termicznym wewnątrz obiektów oraz redukcją zużycia energii czuwają systemy monitorujące zużycie energii i jakość powietrza.
Część ciepła odpadowego jest odzyskiwana, co pozwala na podgrzewanie wody. Aby w jak największym stopniu chronić środowisko, przy wyborze i zakupie elementów konstrukcyjnych priorytetowo będą traktowane materiały pochodzące z recyklingu. Sztuczne jezioro, na którym powstanie Centrum również zostało zaprojektowane przez pracownię ZHA zgodnie z celami "miasta gąbki" co oznacza, że pomoże złagodzić powodzie, zanieczyszczenie wody i niedobory wody poprzez magazynowanie minimum 70 proc. opadów.
Wodna flora i fauna będzie dobrana tak, by umożliwić naturalną filtrację zbiornika. W glebie dookoła zostaną zamontowane czujniki wilgotności zintegrowane z systemem nawadniania, co również pozwoli zmniejszyć zużycie wody. Miejskie Centrum Sztuki Zhuhai Jinwan znajduje się w centrum dzielnicy o powierzchni niecałe 5 mln mkw powierzchni zamieszkałej przez 100 tysięcy ludzi.