Obraz Marilyn Monroe autorstwa Andy'ego Warhola trafi na aukcję. Prawie miliard złotych za obraz

Jeden z najbardziej znanych obrazów na świecie, portret Marylin Monroe autorstwa Andy’ego Warhola, trafi na nowojorską aukcję w maju bieżącego roku. Według szacunków licytatora domu aukcyjnego Christie’s dzieło „Shot Sage Blue Marilyn” może zostać sprzedane za około 200 milionów dolarów, czyli w przeliczeniu mniej więcej 850 milionów złotych, dzięki czemu stałoby się jednym z pięciu najdroższych w historii.

Niezwykle barwna reprodukcja portretowego zdjęcia hollywoodzkiej gwiazdy, Marylin Monroe, na zawsze przeszła do historii sztuki, stając się jednym z najpopularniejszych dzieł świata. Nic więc dziwnego, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat wspomniany obraz wystawiany był w największych muzeach na naszej planecie.

Dzieło sztuki stworzono przez Andy’ego Warhola w 1964 roku rozsławiło artystę, stając się wraz z słynnymi puszkami zupy Campbell’s jego znakiem rozpoznawczym. Całość składa się z czterech kwadratowych obrazów przedstawiających znaną aktorkę na czterech różnych tłach: czerwonym, pomarańczowym, jasnoniebieskim oraz szałwiowym.

Reklama

Właśnie czwarty ze wspomniany portretów trafi w maju bieżącego roku na nowojorską aukcję domu aukcyjnego Christie’s, który spodziewa się za niego kwoty wynoszącej około 200 milionów dolarów, czyli w przeliczeniu 850 milionów złotych.

Co więcej, jeśli dobrze pójdzie, obraz może stać się najdroższym XX-wiecznym dziełem w historii, jednak aby tak się stało, kupujący musiałby wyłożyć co najmniej 300 milinów dolarów. Właśnie tyle zapłacono w 2015 roku za "Zamianę" Willema de Kooninga. Obecny rekord w kategorii "najdrożej sprzedany obraz" należy do "Salvatora Mundiego" Leonarda da Vinci, który nabyto w 2017 roku za bagatela 450,3 miliona dolarów, czyli w przeliczeniu mniej więcej dwa miliardy złotych, jednak nic nie zapowiada, by majowa aukcja osiągnęła aż taki wynik.

Andy Warhol był artystą z USA pochodzenia rusińskiego - jego rodzina wyemigrowała z północno-wschodniej Słowacji. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Marilyn Monroe | obraz | aukcja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy