Odchudzanie przez znudzenie

Najnowsze badania pokazują, że jedząc stale to samo (niekoniecznie o ściśle określonych porach) możemy schudnąć. Jak szybko? Tego jeszcze nie wiadomo.

Jeśli będziemy jeść stale to samo - po jakimś czasie jedzenie się... znudzi
Jeśli będziemy jeść stale to samo - po jakimś czasie jedzenie się... znudzi© Panthermedia

Sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów? Jedzenie codziennie tych samych produktów. Według naukowców z Uniwersytetu w Buffalo następuje wtedy habituacja, czyli zanikanie reakcji na powtarzający się bodziec. Prościej mówiąc, jeśli będziemy jeść stale to samo - po jakimś czasie jedzenie się... znudzi.

Pięć istotnych spotkań

Eksperyment pokazał, że kobiety, które przez tydzień codziennie jadły tylko makaron z serem, pod koniec tygodnia spożywały o 100 kilokalorii mniej niż zwykle. Zespół Leonarda Epsteina zwerbował 32 panie w wieku od 20 do 50 lat: połowa cierpiała na otyłość, połowa nie. Podzielono je dwie grupy, w każdej znalazła się jednakowa liczba osób z nadmierną i prawidłową masą ciała. Wszystkie kobiety miały 5 razy zetknąć się z tym samym daniem (makaronem z serem), tyle że jedna podgrupa 5 razy w jednym tygodniu, a druga raz na tydzień przez 5 tygodni.

Musi być często

Panie przez 28 minut zajmowały się przypisanym zadaniem na komputerze, a potem proponowano im porcję makaronu z serem o wartości energetycznej 125 kilokalorii. Można było wziąć tyle dokładek, na ile się miało ochotę. Obie grupy rozwiązywały zadanie w ciągu 5 sesji, tyle, że były one inaczej rozłożone w czasie. Grupa jedząca codziennie to samo danie zmniejszała liczbę przyjmowanych kalorii o ok. 30 kilokalorii na sesję (habituacja wystąpiła zarówno u kobiet otyłych, jak i szczupłych), a do końca eksperymentu grupa jedząca je w tygodniowych odstępach czasu zwiększyła kaloryczność posiłków o 100 kcal.

Pizza, pizza i... pizza

Na razie naukowcy nie wiedzą, do jakiego stopnia posiłki powinny być podobne, by wykształciła się habituacja. Czy ktoś będzie przejawiał długoterminową habituację na kolejne posiłki, na które będą się składać pizza serowa, pepperoni i grzybowa? Trzeba to rozstrzygnąć w ramach kolejnych badań.

Anna Błońska

Kopalnia Wiedzy
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas