​Piwo przed winem i kaca ominiesz? Wynik badań jest jednoznaczny

Podstawowa zasada dotycząca spożywania alkoholu brzmi "nie mieszaj". Nie brakuje jednak "ludowych mądrości", według których pewne procentowe połączenia są dopuszczalne. Pytanie brzmi: czy są one potwierdzone naukowo?

Czy niektóre "techniki" mieszania alkoholu są bezpieczne i faktycznie nie wywołują kaca?
Czy niektóre "techniki" mieszania alkoholu są bezpieczne i faktycznie nie wywołują kaca?123RF/PICSEL

Połączone siły badaczy z Niemiec i Anglii postanowiły sprawdzić, czy w popularnym porzekadle, z którego wynika, że piwo lepiej jest wypić przed winem jest chociaż ziarnko prawdy.

W tym celu zaprosili do eksperymentu 90 osób w wieku od 19 do 40 lat i podzielili je na trzy grupy. Badani mieli spożywać piwo i białe wino w określonych ilościach i kolejności.

Wyniki ich prac opublikowano w raporcie zatytułowanym "Grape or grain but never the twain?".

Naukowcy brutalnie rozprawili się z mitami dotyczącymi "bezpiecznego" spożywania różnych alkoholi w krótkim odstępie czasu.

Okazało się, że kolejność w jakiej sięgamy po kieliszki i kufle nie ma żadnego znaczenia. Przy ilościach alkoholu określanych w badaniu jako "średnie" i "duże" można być pewnym, że kac będzie tak samo bolesne niezależnie od tego, czy piwo zapiliśmy winem czy też zrobiliśmy dokładnie na odwrót. Należy zaznaczyć, że większego wpływu na wyniki badań nie miały ani wiek, ani płeć badanych. Uczeni podkreślili jedynie, że "dzień po" panie skarżyły się na bardziej intensywnego kaca niż badani płci męskiej.Naukowcy potwierdzili, że lepiej jest nie mieszać, dlatego też podczas wypadów na miasto  zalecamy trzymać się jednego ulubionego rodzaju alkoholu. Podziękuje wam za to nie tylko wątroba...

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas