Polski okręt podwodny sprzedany. Nie trafi na złom

Okręt podwodny "Kondor" został sprzedany. Choć nabywca informuje, że chce zachować go jako atrakcję dla turystów, jak choćby ORP Błyskawica, to nieco smuci fakt, że przedsiębiorca ma tyle samo okrętów podwodnych, co całe państwo z dostępem do Morza Bałtyckiego.

Okręt podwodny Kondor został wycofany ze służby 20 grudnia 2017 roku. Na początku 2021 roku Agencja Mienia Wojskowego zapowiedziała przejęcie okrętu od Marynarki Wojennej w celu jego sprzedaży.

Co stanie się okrętem podwodnym?

ORP Kondor sprzedany został w październiku 2022 roku firmie SAB Andrzej Syldatk, poinformował portal Trojmiasto.pl. Nowy właściciel na łamach portalu poinformował niedawno, że nie chce, aby trafił na złom, ale stał się atrakcją turystyczną. Teraz szuka partnera, który ten cel pomógłby osiągnąć.

Pod koniec ubiegłego tygodnia okręt przetransportowano z Portu Wojennego i przetransportowano do Basenu Prezydenta przy Nabrzeżu Kutrowym w Gdyni, gdzie zobaczyć go mogli przechodnie. Mimo zabrudzenia musiał robić wrażenie.

Reklama

Okręt podwodny służył w Polsce przez 13 lat

ORP Kondor to jednostka typu Kobben zbudowana na zamówienie Norwegii przez niemiecką stocznię Nordseewerke. Do służby w Królewskiej Marynarce Wojennej Norwegii wszedł w 1964 jako HNoMS "Kunna". W 2001 roku został sprzedany Marynarce Wojennej RP. Podniesienie bandery nastąpiło 20 października 2004 roku.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy