Pożegnaj biały pył

Łupież to nieestetyczna przypadłość. Czasem, źle pielęgnując skórę głowy, sami przyczynia my się do jego pojawienia.

Łupież to wstydliwy problem
Łupież to wstydliwy problem© Panthermedia

Łupież to efekt złuszczania się zrogowaciałej warstwy naskórka. Proces ten zachodzi stale u każdego z nas. Problem zaczyna się, kiedy skóra łuszczy się bardziej niż powinna. Może to być związane ze stosowaniem niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji włosów albo nie dość dokładnym spłukiwaniem szamponu podczas mycia. Przyczyną powstawania łupieżu bywa też zła dieta.

Łupież łupieżowi nierówny

Dermatolodzy wyróżniają przede wszystkim łupież suchy i tłusty. Ten pierwszy, choć bardziej rzuca się w oczy (białe paprochy), jest sto stosunkowo łatwy do wyleczenia i stanowi zwykle jedynie defekt kosmetyczny. Łupież tłusty jest groźniejszy, nie opada na ramiona, ale przylega do skóry głowy w postaci żółtawych łusek, a w skrajnych przypadkach może powodować utratę włosów.

Kosmetyki z piekła rodem

Leczenie łupieżu polega przede wszystkim na stosowaniu odpowiednich szamponów i płukanek. Ich zadaniem jest nie tylko ograniczenie złuszczania na skórka, ale i dokuczliwego swędzenia, które często mu towarzyszy. Dobry preparat przeciw łupieżowy powinien zawierać w swym składzie siarkę, kwas salicylowy, cynk albo selen. Efekty przynosi również używanie kosmetyków zawierających smołę pogazową i co raz częściej stosowany ketokonazol. Skuteczny szampon przeciwłupieżowy nie ma prawa dobrze pachnieć. Środki o atrakcyjnym zapachu należy traktować nieufnie. Piękny zapach to zasługa dodatków chemicznych.

Domowa kuracja

Kondycję skóry głowy mogą poprawić proste maseczki własnej produkcji. W przypadku łupieżu suchego dobre efekty daje stosowanie oliwy z oliwek lub oliwki dla dzieci. Należy wmasować ją (ok. 2 łyż ki na włosy do ramion) w skórę głowy na 10 minut przed myciem. Cytryna pomoże z kolei tym, którzy skarżą się na łupież tłusty - świeżo wyciśnięty sok z połówki owocu wmasowujemy przed myciem włosów. Jeśli leczenie domowe i kosmetyki z apteki nie przynoszą poprawy albo łupież powraca, powinniśmy skonsultować się z dermatologiem. Zdarza się, że przyczyną łupieżu jest infekcja grzybicza, która wymaga kuracji lekami.