Shidokan jako sport
Nowością było zlepienie trzech różnych formuł walki w jedną całość. Tak powstał shidokan w wersji sportowej, który jest triatlonem sztuk walki.
To rodzaj walki sportowej, w której zawodnicy toczą 6-rundowy pojedynek, składający się z 2 rund w formule bare-knuckle karate (podobnie do knockdown znanego z kyokushin), 2 rund w formule thaiboxing i 2 rund w formule grappling (połączenie thai boxingu z chwytami, rzutami i walką w parterze). Pojedynki w triathlonie mają charakter walk zawodowych i należą do najbardziej ciężkich rodzajów walki pełno kontaktowej. Pierwszym Polakiem, który stanął do walki w triathlonie jest Piotr Bąk z Łasku, który na gali Warrior's Night 2 na Karaibach w maju 2006 r. pokonał Francuza Mickaela Peraltę w 4 rundzie przez KO.
W Europie mocną pozycję wśród otwartych turniejów międzynarodowych uzyskał International Shidokan Open, organizowany we Francji przez Shihan Gillesa Richarda. Od 2004 roku turnieje te posiadają rangę Pucharu Świata Shidokan, a od 2002 roku biorą w nich corocznie udział polscy zawodnicy, odnosząc znaczące sukcesy. Polacy mają zresztą za sobą udane występy w wielu prestiżowych turniejach, zarówno shidokan, jak i mma, muay thai, kempo czy kickboxingu. Dowodem wysokiego poziomu wyszkolenia Polaków jest także udział i zwycięstwa w walkach zawodowych, m.in. występ Magdaleny Jareckiej z Łodzi na zawodowej gali mma na Łotwie (2005), Tomasza Jeruszki z Katowic na zawodowych galach mma bushido na Litwie, wygrane walki zawodowe shidokan Mariusza Ligiżyńskiego i Piotra Bąka (Międzynarodowa Gala Shidokan w Białymstoku 2006) czy wygrana Piotra Bąka na Zawodowej Gali Shidokan Warrior's Night 2 na Karaibach (maj 2006).
Mariusz Radliński