Suplementacja: kreatyna
Kreatyna to jeden z najskuteczniejszych bezpiecznych suplementów dla sportowców. Ten anabolik wspomaga przyrost masy mięśniowej, zwiększa wytrzymałość, a pewne badania wskazują, że może również podnieść zdolności intelektualne.
Pozytywny wpływ na trening
Nasz organizm jest w stanie samodzielnie wytworzyć kreatynę. Można ją również znaleźć w produktach spożywczych: śledziach, łososiu, wieprzowinie i wołowinie. Przeciętny mięsożerny człowiek zjada dziennie około 1,5 g tej substancji. Naturalne źródła nie są jednak w stanie dostarczyć nam tak dużo kreatyny jak suplementy. Przyjmowanie 5-20 g dziennie jest nie tylko bezpieczne, ale potrafi również pozytywnie wpłynąć na trening. Dawkowanie powinno być ustalane indywidualne: organizmy niektórych osób z natury produkują dużo kreatyny, w ich przypadku dłuższe przyjmowanie wysokich dawek może potencjalnie prowadzić do niepożądanych efektów, na przykład zbytniego zatrzymywania w organizmie wody. Suplementacja musi oczywiście być połączona z treningiem - bez niego nie zostanie zainicjowany proces budowy mięśni.
Kreatyna stosowana zgodnie z zaleceniami jest produktem bezpiecznym. Ryzyko polega jednak na tym, że w procesie jej produkcji powstają również inne, potencjalnie szkodliwe substancje. Dlatego niezależnie od tego czy kupujemy kreatynę w proszku, czy w tabletkach, należy wybierać dobre marki.
Inna sprawa, na którą należy uważać to fakt, iż kofeina (zawarta w większości energy drinków) osłabia działanie kreatyny. Dlatego najlepiej jest zachować około trzygodzinny odstęp pomiędzy spożyciem jednej i drugiej substancji.
Kreatyna a sprawność umysłowa
Skuteczność kreatyny w treningu została potwierdzona licznymi badaniami. Co ciekawe, niektóre badania (dotyczące wegetarian i osób starszych) wykazały, że przyjmowanie tego suplementu wyraźnie podnosi sprawność umysłową. Tego efektu nie odnotowano jednak, póki co, w badaniach prowadzonych na innych grupach (osoby młode i jedzące mięso).